TÉMA Alergie

Alergická onemocnění dětí

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Počet lidí s alergickým onemocněním v posledních letech stále roste. Výsledky poukazují na 30 až 40 % lidí, kteří trpí nějakou alergií. Ani dětem se bohužel tyto alergické nemoci nevyhýbají.

K rozvoji alergického onemocnění u dětí přispívají nejen genetické dispozice, ale také nepříznivé vlivy prostředí, jako je například znečištěné ovzduší, kouření, celková výživa včetně tekutin, ale třeba i styl bydlení. Nemalý vliv mají koberce v bytě, plastová okna, nábytek, mnohdy i vonné esence či koupele.

Těchto faktorů je mnohem více a jsou mnohdy těžko odbouratelné vzhledem k našemu modernímu stylu života. Alergická reakce se může projevit například při kontaktu s prachem, plísní, roztoči, s pylem trav nebo stromů, se srstí domácích zvířat, s peřím ptáků, po bodnutí hmyzem nebo požití některé složky potravin.

Typy alergických onemocnění

 • alergická rýma
 • průduškové astma
 • kopřivka a angioedém (otok, který vznikne na různých místech organismu, zejména v oblasti obličeje a sliznic dýchacího a trávicího ústrojí; může vyvolat i život ohrožující komplikace)
 • atopický ekzém
 • potravinová alergie
 • anafylaktický šok (nejčastěji se projevuje po píchnutí injekčního alergenu nebo po bodnutí hmyzem; klesá krevní tlak, zvyšuje se tep, hrozí udušení)

Průduškové astma

Výskyt astmatu u dětí v České republice je mezi 10 až 15 %. Je charakterizován častými neinfekčními záněty ve sliznici, ale může se projevovat také pouhým dráždivým kašlem. Pro astma je typický kašel v nočních nebo časně ranních hodinách. Dítě s astmatem patří do péče dětského alergologa nebo pneumologa.

Alergická rýma

Alergickou rýmou trpí 20 až 40 % dětí. Stejně jako pro astma je i pro alergickou rýmu typický výskyt neinfekčních zánětů sliznic nosu a vedlejších dutin nosních. Alergická rýma může být snadno zaměněna s rýmou infekční, která je v dětském období velmi častá.

Pokud ale příznaky rýmy přetrvávají déle než 14 dní, je to jasný impuls k tomu, aby lékař vzal v potaz i jiné možnosti.

Příznaky alergické rýmy jsou trvalé kýchání, vodnatá sekrece z nosu, svědící nos, hlasité dýchání, noční chrápání, otevřená ústa, ztráta čichu i chuti k jídlu, ospalost, únava, často bývají oči postiženy zánětem spojivek.

Jako komplikace se často objevují záněty středního ucha, záněty vedlejších dutin nosních, zduření nosní mandle.

Je třeba vysledovat, kdy se alergická rýma objevuje – po kontaktu se zvířetem, v určitém prostředí apod.

Alergických onemocnění v dětské populaci stále přibývá. Jako rodiče musíme zabezpečit prvotní kontakt s pediatrem, který doporučí další postupy léčby u svých kolegů – jedná se zejména o alergologa, pneumologa, otorinolaryngologa, dermatologa, a případně i o další odborníky, aby se minimalizovaly nepříjemné alergické projevy u našich dětí.

Alergická onemocnění dětí patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Alergie

 • Helenka 01.10.2017 21:10 Alergie

  Zkoušeli jste si kosmetiku a čistící prostředky namíchat sami doma?

 • Meganie45 01.10.2017 20:10 Alergie

  Dotaz na ženy alergické na různé složky v kosmetice, používáte herbalon.cz? Navrhla mi ho slečna v…

 • Carroti 30.09.2017 22:09 Alergie

  obvykle temi prirodnimi, co je pouzivam nemá s laergii problem, ted se snazim zamerit na prirodni…

 • Pavla 19.09.2017 19:09 Alergie

  Allergodil taky používám a mě ho teda doporučila doktorka. Jinak bych o něm ani nevěděla...

 • EddieE 14.09.2017 19:09 Alergie

  čím nahrazujete hygienické přípravky, když vám vyvolávají alergickou reakci? nebo je možné, že si…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku