TÉMA Alergie

Alergie na hmyzí bodnutí

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Všechny děti znají pohádkovou postavičku včelku Máju. Netuší však, jak moc se liší realita od kreslené pohádky. Buďte proto ve střehu a bližším pokusům svého dítěte o osobní seznámení s vosou či včelou raději včas zamezte.

V jarním a letním období se vynořují mouchy, komáři a jiný hmyz, ale i nebezpečné bodavé včely, vosy a sršni. Je přitom třeba rozlišovat mezi přirozenou agresí a obrannou reakcí. Například včely a čmeláci na člověka útočí pouze tehdy, pokud se cítí být v ohrožení. Co ale udělat, když dojde na bodnutí?

Jak postupovat při bodnutí

Ze všeho nejdříve se snažte dítě uklidnit, zvláště pokud bodnutí zažívá poprvé. Žihadlo se pokuste vytáhnout tak, že jej ze strany vyškrábnete nehtem a poté zkusíte jed v rance jemně vymáčknout. Postižené místo ochlaďte a použijte buď dostupný speciální gel, nebo klasický babský recept – plátek cibule, citronu nebo místo potřete octem.

V případě že dojde k bodnutí do úst, hrozí nebezpečí otoku, který by mohl uzavřít dýchací cesty. Ústa zchlaďte cucáním ledu nebo zmrzlinou. Na nic dalšího nečekejte a okamžitě se s dítětem vydejte k lékaři.

Alergická reakce

Jde o velmi nebezpečnou situaci, která může postiženého dokonce ohrozit na životě. Dle statistik se objevuje 1-3 % případů, přičemž se obvykle jedná o alergii na žihadla včel, vos a sršňů. Rozlišují se dva typy – alergická reakce místní a celková.

Alergická reakce místní se projevuje jako bolestivý otok se zrudnutím, který může přetrvávat i několik dní. Co dělat pokud taková reakce nastane? Nejprve místo ochlaďte nebo zaledujte a podejte antihistaminika. Pokud pupínek doprovázený zarudnutím během několika hodin zmizí, jde o přirozenou reakci na hmyzí jed, nikoli o alergii.

Celková alergická reakce bývá doprovázena postupně kožními příznaky, zrychleným tepem, poklesem tlaku, nevolností a dušností. Projevuje se velice brzy po bodnutí. Obvykle do čtvrt hodiny. Postiženému je nutné podat adrenalin, inhalační lék a vyhledat odbornou pomoc. V těžkých případech může přijít dokonce i šok. Léčba vyžaduje hospitalizaci, kdy jsou formou infuze podávány léky.

Pokud víte, že je vaše dítě alergické na včelí, vosí nebo sršní bodnutí, měli byste o tom informovat veškeré lidi, které budou mít nad dítětem dozor (prarodiče, učitele ve školce a škole, vedoucí na táboře).  Dávejte pozor při konzumaci sladkých potravin a limonád ve volné přírodě, vyhněte se pestrobarevnému oblečení, nadměrně se nevoňte a vyhýbejte se oblastem s úly.

V případě, že se k vám hmyz blíží, zůstaňte v klidu a v žádném případě nemáchejte divoce rukama na všechny strany. Zachovejte klid a rozvahu.

Alergie na hmyzí bodnutí patří do témat
 • vosí píchnutí zdenka 11.09.2013 08:41:13

  píchla mě včera vosa do prstu,oteklo to,sčervenalo a měla sem velmi nepříjemné pnutí ruky které vrcholilo bolestí u prsa a zřejmě tepnach na krku.Je to na levé straně. Dnes mam jen oteklý a červený prst.Sem dva roky po mozkové mrtvičce a vyjmutí nadoru i z nadledvinkou.Mam to hlasit lékařce,nebo to nechat bejt

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Alergie

 • Veronika 22.06.2016 11:06 Alergie

  Ano, my jsme je tam dávali a vyčištění proběhlo v pořádku.

 • Světlana 17.06.2016 16:06 Alergie

  A máte zkušenost tedy i s čištěním přímo perského koberce?

 • Karolína 25.05.2016 12:05 Alergie

  na stránkách mají všechny informace, které jsme potřebovala, myslím, že toho pudu. díky

 • Petr 24.05.2016 22:05 Alergie

  Jistě, tady jsou jejich webové stránky www.interdesign.cz

 • Karolína 17.05.2016 19:05 Alergie

  Můžu vás poprosit o kontakt na firmu?

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku