TÉMA Alergie

Alergie na mléko - podaří se jí vědcům zabránit?

Až 3 % dětí jsou v prvním roce svého života alergická na kravské mléko. Alergie na mléko spočívá v reakci organismu na proteiny, které jsou v něm obsaženy. Jsou to právě mléčné bílkoviny, ve většíně případů kravského původu, které provokují organismus k přehnaným reakcím.

Každé mléko obsahuje jiný druh proteinu neboli bílkoviny, a tak lidé alergičtí na mléko kravské, nemusí být nutně alergičtí na ovčí, kozí či sojové.

Na podzim roku 2012 přišli výzkumnící z Nového Zélandu s tvrzením, že geneticky modifikovaná kráva může produkovat mléko, u nějž je menší pravděpodobnost, že vyvolá alergické reakce.

Projevy alergie

Alergie bývá lékařem potvrzena na základě krevních testů.

Potravinová alergie může mít tyto projevy:

 • žaludeční bolesti
 • nadýmání
 • zácpa
 • průjem
 • kožní vyrážky
 • ekzémy
 • migrény
 • podrážděnost
 • dýchací potíže

Tyto symptomy se mohou vyskytnout bezprostředně nebo i několik dní po požití jakéhokoliv množství mléka.

Jediným řešením se zdá být vynechání veškerých mléčných produktů z jídelníčku, případně vyzkoušet jiný druh mléka. Obě dvě řešení jsou však poměrně velkým zásahem jak do stravovacích návyků rodiny, tak do peněženky.

Mléko od geneticky modifikovaných krav

Do budoucnosti je však možnost, že se po louce budou pást krávy, jejichž mléko nebude způsobovat alergické reakce. Výzkumníci na Novém Zélandě modifikovali DNA telete prostřednictvím techniky zvané RNA interference,

Utlumili tím gen, jenž je zodpovědný za tvorbu alergenního proteinu Betalaktoglobulin (BLG). Tato bílkovina není obsažena v mateřském mléce a u většiny alergiků vyvolává podrážděné reakce. Bylo to vůbec poporvé, co se uměle změnilo látkové složení mléka, ještě před samotným dojením, ba i zrozením telete.

Tato studie je na straně jedné označována za milník v genetické modifikaci hospodářských zvířat. Bruce Whitelaw, profesor zvířecí biotechnologie na Univerzitě v Edinburghu k ní dodává: "...tato studie reprezentuje jednu z mála úspěšných RNA interferencích na savcích, avšak terpve čas ukáže, zda bude široce použitelná v chovu hospodářských zvířat."

Na straně druhé však vyvolává řadu etických otázek, kterým nahrává i fakt, že se během experimentu narodilo jedno tele bez ocasu, což sice nemá vliv na složení či kvalitu mléka, ale doposud nebylo zjištěno, jedná-li se o náhodu, nebo to má nějakou souvislost s proběhlým experimentem.

Někomu se to může zdát jako varování před nebezpečenstvím, které věda společně se svým pokrokem může přinést.

Alergie na mléko - podaří se jí vědcům zabránit? patří do témat
 • Mléko? Ivo 26.01.2013 12:06:14

  Mléko? To už skoro nikdo u nás nezná. Ta bílá voda do které se přidává rostlinný tuk má s mlékem společný snad je název. Na pravé mléko už nikdo z nás není zvyklý a tak se náhodou k němu dostane má skutečně problémy. Jsme od mala zvyklí na umělou výživu, dětem ji bezrozmyšlení dáváme a tak nás lehce výrobci dostávají kam chtějí. Pak všude čteme, jak jseu potraviny levnější než před léty a je to proto, že dnes jíme samé náhražky a maso napěchované vodou. Ve skutečnosti je skutečná kvalita neúnosně drahá.

 • alergie wendy 26.01.2013 07:38:54

  je mi nad 50sát od mala jsem plivala mléko, ve škole jsem odmítala svačiny (doba propagace mléko do škol), průjmy, alergie v tu dobu neznámá věc, rozumný známý dr. dal radu necpěte jí to až po 40tce se našlo na alergologii, nemůžu ani sýry jogurty probiotika, rozhodně bych nezkoušela mléko od geneticky upravené krávy, co by toto mléko zas udělalo s organismem jiného?(mimo ocasu ne ocasu?) vytvořilo nějaký blok? a nemohli bychom zas něco jiného a další alergie, či jiný název,by byl na světě,, tak to vidím já, můj názor, nevnucuju, pro takovéhle experimenty na lidech rozhodně nejsem

 • Myslíte to vážně ? Petr 25.01.2013 11:24:09

  Nepřipadá Vám to jako strašná kravina ?? Kam až nás kouzlení s genetikou dostane ??
  Já bych se toho vědomě nedotknul !

 • Anička 25.01.2013 06:28:51

  Naš syn má tuto alergii, ale pomalinku s ni vyrůstá tzv. vyvijí se mu imunita. V projevech alergie chybí klákenka krve ve stolici - tím trpěl náš syn ve 2měsících.

 • xlup 23.01.2013 17:02:42

  Pokrok holt nezastavis. Otazkou je, zda zrovna tohle je to prave orechove. Synek timto druhem alergie trpi a musime to resit ryzovym,sojovym mlekem, ale tohle bych mu asi nedal. I kdyz, kdo vi co je v tom ostatnim co mu davame.
  @lenka: trosku zbytecna reakce,ne? Muzeme jeste zamichat pralesy,velryby etc. a take je zminovat,ale proc?

 • mick 23.01.2013 13:55:43

  Nevím, ale na mě váš článek působí tak, jakoby nebylo pro alergiky nic lepšího, než pít mléko z geneticky modifikovaných krav. A titulek z centrum.cz tomu ještě přidává:
  "Alergie na kravské mléko nás zbaví geneticky modifikovaná kráva"

  • Re: Veronika Iblová 23.01.2013 14:19:01

   Je mi líto, že to takhle působí, nebyl to záměr (poslední věta článku mi to snad dosvědčí.) Máte pravdu, že titulek není v tomto případě úplně vhodně pojatý.

 • Veronika Iblová 23.01.2013 11:06:49

  Děkuji za vaše přiśpěvky, chtěla bych však zdůraznit, že článek nic nepropaguje, nýbrž pouze informuje o vědeckém výzkumu, jehož výsledky byly v říjnu zveřejněny, , myslím, že je dobré mít informace o tom co děje a kam svět spěje i na poli vědeckých výzkumů. O alternativních mlékách by mohl pojednávat třeba některý z dalšich článku.

 • mick 23.01.2013 10:50:04

  Souhlasím s Lenkou, co to je za článek o propagaci genetické modifikace? Která nadnárodní společnost, která chce lidem tyto GMO potvraviny vnutit? Monsanto? To je hnus, velebnosti!

 • Lenka 23.01.2013 08:29:51

  To si snad delate srandu!! Misto toho, aby jste podporovali bio potraviny a zdravy zpusob zivota, vy si tu klidne napisete clanek o geneticky modifikovanych zviratech!!! Clovek je jako jedinny savec, ktery uziva mleko i po kojici dobe. Mleko jako takove zpusobuje osteoporozu, zazivaci problemy a dalsi. Misto toho, aby jste informovali ctenare o alternativnich zdrojich mleka jako sojove, kokosove, mandlove atd, tak tu propagujete mutanty!!! My potrebujeme podporovat mistni farmare, sezonni produkty a bio potraviny, tak jak to bezne delaji lide ve Velke Britanii a uz i v USA! Takovym zpusobem positivne ovlivnime nejen zivotni prostredi, ale i take zdravi lidi. Proc je tolik rakoviny a jinych nemoci? Z nekvalitnich a chemicky upravenych surovin!! Jen si prectete, co jite v obycejnem salamu! Neni divu, ze pak mame rozmrazovac ve zmrzline, jed na krysy v susenkach a spousty nezamestnanych lidi!! Probudte se!!!


Adresář

Diskuze na téma Alergie

 • Helenka 01.10.2017 21:10 Alergie

  Zkoušeli jste si kosmetiku a čistící prostředky namíchat sami doma?

 • Meganie45 01.10.2017 20:10 Alergie

  Dotaz na ženy alergické na různé složky v kosmetice, používáte herbalon.cz? Navrhla mi ho slečna v…

 • Carroti 30.09.2017 22:09 Alergie

  obvykle temi prirodnimi, co je pouzivam nemá s laergii problem, ted se snazim zamerit na prirodni…

 • Pavla 19.09.2017 19:09 Alergie

  Allergodil taky používám a mě ho teda doporučila doktorka. Jinak bych o něm ani nevěděla...

 • EddieE 14.09.2017 19:09 Alergie

  čím nahrazujete hygienické přípravky, když vám vyvolávají alergickou reakci? nebo je možné, že si…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku