Alergie

Alergie na mléko - podaří se jí vědcům zabránit?

Veronika Iblová
16.01.2013

Až 3 % dětí jsou v prvním roce svého života alergická na kravské mléko. Alergie na mléko spočívá v reakci organismu na proteiny, které jsou v něm obsaženy. Jsou to právě mléčné bílkoviny, ve většíně případů kravského původu, které provokují organismus k přehnaným reakcím.

Každé mléko obsahuje jiný druh proteinu neboli bílkoviny, a tak lidé alergičtí na mléko kravské, nemusí být nutně alergičtí na ovčí, kozí či sojové.

Na podzim roku 2012 přišli výzkumnící z Nového Zélandu s tvrzením, že geneticky modifikovaná kráva může produkovat mléko, u nějž je menší pravděpodobnost, že vyvolá alergické reakce.

Projevy alergie

Alergie bývá lékařem potvrzena na základě krevních testů.

Potravinová alergie může mít tyto projevy:

  • žaludeční bolesti
  • nadýmání
  • zácpa
  • průjem
  • kožní vyrážky
  • ekzémy
  • migrény
  • podrážděnost
  • dýchací potíže

Tyto symptomy se mohou vyskytnout bezprostředně nebo i několik dní po požití jakéhokoliv množství mléka.

Jediným řešením se zdá být vynechání veškerých mléčných produktů z jídelníčku, případně vyzkoušet jiný druh mléka. Obě dvě řešení jsou však poměrně velkým zásahem jak do stravovacích návyků rodiny, tak do peněženky.

Mléko od geneticky modifikovaných krav

Do budoucnosti je však možnost, že se po louce budou pást krávy, jejichž mléko nebude způsobovat alergické reakce. Výzkumníci na Novém Zélandě modifikovali DNA telete prostřednictvím techniky zvané RNA interference,

Utlumili tím gen, jenž je zodpovědný za tvorbu alergenního proteinu Betalaktoglobulin (BLG). Tato bílkovina není obsažena v mateřském mléce a u většiny alergiků vyvolává podrážděné reakce. Bylo to vůbec poporvé, co se uměle změnilo látkové složení mléka, ještě před samotným dojením, ba i zrozením telete.

Tato studie je na straně jedné označována za milník v genetické modifikaci hospodářských zvířat. Bruce Whitelaw, profesor zvířecí biotechnologie na Univerzitě v Edinburghu k ní dodává: "...tato studie reprezentuje jednu z mála úspěšných RNA interferencích na savcích, avšak terpve čas ukáže, zda bude široce použitelná v chovu hospodářských zvířat."

Na straně druhé však vyvolává řadu etických otázek, kterým nahrává i fakt, že se během experimentu narodilo jedno tele bez ocasu, což sice nemá vliv na složení či kvalitu mléka, ale doposud nebylo zjištěno, jedná-li se o náhodu, nebo to má nějakou souvislost s proběhlým experimentem.

Někomu se to může zdát jako varování před nebezpečenstvím, které věda společně se svým pokrokem může přinést.

Autor: Veronika Iblová

Když nám chybí vitamín C
Rizikové faktory vzniku zánětlivých nemocí střev

Další články

Mléčné zuby a zubní kaz
Zubní kaz

Mléčné zuby a zubní kaz

14.01.2013

Ještě v nedávné minulosti bylo mezi zubními lékaři celkem obvyklé se prvním neboli mléčným chrupem příliš nezabývat. Mléčné zuby podle nich nemělo cenu spravovat. Dnes však víme, ž ...

Netradiční a zdravé suroviny na vaření
Zdravá výživa

Netradiční a zdravé suroviny na vaření

08.01.2013

Možná vás již trochu nudí vařit stále stejné chuťové kombinace, a proto přemýšlíte, čím obohatit svůj jídelníček. Vyzkoušejte třeba netradiční suroviny, které jsou nejen zdravé, al ...

Rizika akutní laryngitidy
Laryngitida

Rizika akutní laryngitidy

07.01.2013

Vyděsil vás v noci štěkavý, dráždivý kašel vašeho dítěte, který doprovází teplota? Pak na nic nečekejte a ihned jednejte. Zánět hrtanu neboli laryngitida je nebezpečné onemocnění. ...