TÉMA Alergie

Co dělat při alergii na prach

Úklid a sterilní čistota. Slova, která jsou doslova vypálena v myslích lidí, kteří se setkali s alergií na prach sami u sebe nebo blízkého člověka. Důležitou roli při uzdravování hraje také vnitřní očista těla a posílení obranyschopnosti organismu.

Prach domácí se skládá z roztočů a jejich exkrementů, lidských a zvířecích šupin, z vlasů, hmyzu, z chlupů domácích zvířat, z textilních vláken, peří, bakterií, plísní, řas a pylových zrn. Lidé s alergií na prach se stávají přecitlivělými vůči jedné nebo více složkám domácího prachu. Většina pacientů reaguje přecitlivěle zejména na roztoče resp. jejich exkrementy, které patří k nejagresivnějším alergenům. Přecitlivělost se projevuje alergickou rýmou, bronchiálním astmatem, alergickým zánětem spojivek a atopickým ekzémem.

Vnější úklid prostoru versus vnitřní očista těla

Úklid by měl směřovat jak do vnějšího prostoru, tak i dovnitř do těla. Při úklidu domácnosti bychom se měli zaměřit zejména na prostory ložnice a dětského pokoje. V ložnicích bývá až 100x více roztočů než v obývacích pokojích.

 • Celou domácnost uklízet častěji a důkladněji, abychom minimalizovali styk alergenů s přecitlivělou osobou. Ložní prádlo měnit každé 1 - 2 týdny a minimálně 1x týdně vysát matrace a min. 2x týdně vyklepat prostěradla, přikrývky a polštáře. Při úklidu by postižená osoba neměla být přítomna. Pokud trpí alergií maminka a uklízet zkrátka musí, je výhodné použít respirátor.
 • Je dobré minimalizovat plochy, kde se může snáze zachytávat a tvořit prach, roztoči a plísně. Odstranit koberce, předložky, kožešiny, textilní závěsy, tapety, polstrovaný nábytek, hadrové, vlněné a plyšové hračky, sušené květiny, akvária a domácí zvířata. Smířit se s odchodem milovaného zvířátka může být dost těžké. Nejmenším zlem je pro alergika suchozemská želva. Ideální hračky jsou ze dřeva a dalších dobře omyvatelných materiálů.
 • Místnosti by měly být dobře větratelné, suché, se stejnoměrnou teplotou vzduchu 19 - 21°C a relativní vlhkostí vzduchu 40 - 50%. Ložnici přes den nepoužívat jako obývací pokoj, nečesat se tam a nepoužívat v ní příliš aromatickou kosmetiku, osvěžovače vzduchu a spreje proti hmyzu. V žádné místnosti nekouřit.
 • Polštáře a přikrývky nemají obsahovat peří ani ovčí vlnu. Vhodné je duté vlákno. Matrace je vhodné povléknout matracovým chráničem a prát 1x týdně při stejném režimu jako ložní prádlo. Ze stejného materiálu, který je nepropustný pro roztoče, ale propustný pro vlhkost, se vyrábějí i snímatelné povlaky na polštáře a přikrývky.
 • Dejte přednost centrálnímu nebo podlahovému vytápění.

Při „úklidu" těla se zaměřit na očistu střev a jater a pokusit se omezit potraviny, které nadměrně zahleňují a zatěžují organismus. Zvyšovat přirozenou obranyschopnost organismu.

 • potraviny, které zahleňují: bílá mouka, bílé pečivo, cukr, med, čokoláda a cukrovinky, slazené nápoje, mléko a mléčné výrobky zejména kravské
 • potraviny, které nadměrně zatěžují: tzv. Éčka (umělá barviva a sladidla, dochucovadla, protispékavé látky), dráždivá koření, alkohol, káva, živočišné tuky

Taky máte alergii? Jaké máte zkušenosti?

Co dělat při alergii na prach patří do témat
 • alergie denisa 30.05.2017 00:20:24

  dobry vecer, nemohu spát trápi mne bolesti v krku a mam stiplavou celou pusu a strasnr hodne slinu nevim co mam delat . poradi nekdo?

 • alergie jindriska 05.02.2017 17:09:39

  doporučuj vytirat prach mokrym hadrikem a taky jsme poridili cisticku vzduchu ionic care (www.cistickavzduchu24.cz) a jsme moc spokojeni!!!

 • Honza 20.04.2011 19:13:15

  Ahoj.
  Našel jsem něco, co mi dost pomáhá. Jmenuje se to Relax and Breathe a je to čistička vzduchu do auta. Já k tomu sehnal zástrčku do zásuvku, takže to používám i doma, a když mi není dobře, tak to nechávám zapnuté i přes noc. Nevýhodou je, že to vydává slabé modré světlo, ale už jsem si na to zvykl.
  Měli by to mít v autopotřebách, ale já to sehnal přes www.relaxandbreathe.info. Za míň než tři stovky se to fakt vyplatí, i když teď bych to koupil i za tisícovku, fakt mi to pomohlo.
  Hodně štěstí a ať vás to brzy přestane tolik trápit :)


Adresář

Diskuze na téma Alergie

 • Helenka 01.10.2017 21:10 Alergie

  Zkoušeli jste si kosmetiku a čistící prostředky namíchat sami doma?

 • Meganie45 01.10.2017 20:10 Alergie

  Dotaz na ženy alergické na různé složky v kosmetice, používáte herbalon.cz? Navrhla mi ho slečna v…

 • Carroti 30.09.2017 22:09 Alergie

  obvykle temi prirodnimi, co je pouzivam nemá s laergii problem, ted se snazim zamerit na prirodni…

 • Pavla 19.09.2017 19:09 Alergie

  Allergodil taky používám a mě ho teda doporučila doktorka. Jinak bych o něm ani nevěděla...

 • EddieE 14.09.2017 19:09 Alergie

  čím nahrazujete hygienické přípravky, když vám vyvolávají alergickou reakci? nebo je možné, že si…

Píšeme jinde
 • Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

 • Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku