TÉMA Alergie

Co dělat při alergii na prach

Úklid a sterilní čistota. Slova, která jsou doslova vypálena v myslích lidí, kteří se setkali s alergií na prach sami u sebe nebo blízkého člověka. Důležitou roli při uzdravování hraje také vnitřní očista těla a posílení obranyschopnosti organismu.

Prach domácí se skládá z roztočů a jejich exkrementů, lidských a zvířecích šupin, z vlasů, hmyzu, z chlupů domácích zvířat, z textilních vláken, peří, bakterií, plísní, řas a pylových zrn. Lidé s alergií na prach se stávají přecitlivělými vůči jedné nebo více složkám domácího prachu. Většina pacientů reaguje přecitlivěle zejména na roztoče resp. jejich exkrementy, které patří k nejagresivnějším alergenům. Přecitlivělost se projevuje alergickou rýmou, bronchiálním astmatem, alergickým zánětem spojivek a atopickým ekzémem.

Vnější úklid prostoru versus vnitřní očista těla

Úklid by měl směřovat jak do vnějšího prostoru, tak i dovnitř do těla. Při úklidu domácnosti bychom se měli zaměřit zejména na prostory ložnice a dětského pokoje. V ložnicích bývá až 100x více roztočů než v obývacích pokojích.

 • Celou domácnost uklízet častěji a důkladněji, abychom minimalizovali styk alergenů s přecitlivělou osobou. Ložní prádlo měnit každé 1 - 2 týdny a minimálně 1x týdně vysát matrace a min. 2x týdně vyklepat prostěradla, přikrývky a polštáře. Při úklidu by postižená osoba neměla být přítomna. Pokud trpí alergií maminka a uklízet zkrátka musí, je výhodné použít respirátor.
 • Je dobré minimalizovat plochy, kde se může snáze zachytávat a tvořit prach, roztoči a plísně. Odstranit koberce, předložky, kožešiny, textilní závěsy, tapety, polstrovaný nábytek, hadrové, vlněné a plyšové hračky, sušené květiny, akvária a domácí zvířata. Smířit se s odchodem milovaného zvířátka může být dost těžké. Nejmenším zlem je pro alergika suchozemská želva. Ideální hračky jsou ze dřeva a dalších dobře omyvatelných materiálů.
 • Místnosti by měly být dobře větratelné, suché, se stejnoměrnou teplotou vzduchu 19 - 21°C a relativní vlhkostí vzduchu 40 - 50%. Ložnici přes den nepoužívat jako obývací pokoj, nečesat se tam a nepoužívat v ní příliš aromatickou kosmetiku, osvěžovače vzduchu a spreje proti hmyzu. V žádné místnosti nekouřit.
 • Polštáře a přikrývky nemají obsahovat peří ani ovčí vlnu. Vhodné je duté vlákno. Matrace je vhodné povléknout matracovým chráničem a prát 1x týdně při stejném režimu jako ložní prádlo. Ze stejného materiálu, který je nepropustný pro roztoče, ale propustný pro vlhkost, se vyrábějí i snímatelné povlaky na polštáře a přikrývky.
 • Dejte přednost centrálnímu nebo podlahovému vytápění.

Při „úklidu" těla se zaměřit na očistu střev a jater a pokusit se omezit potraviny, které nadměrně zahleňují a zatěžují organismus. Zvyšovat přirozenou obranyschopnost organismu.

 • potraviny, které zahleňují: bílá mouka, bílé pečivo, cukr, med, čokoláda a cukrovinky, slazené nápoje, mléko a mléčné výrobky zejména kravské
 • potraviny, které nadměrně zatěžují: tzv. Éčka (umělá barviva a sladidla, dochucovadla, protispékavé látky), dráždivá koření, alkohol, káva, živočišné tuky

Taky máte alergii? Jaké máte zkušenosti?

Co dělat při alergii na prach patří do témat
 • Honza 20.04.2011 19:13:15

  Ahoj.
  Našel jsem něco, co mi dost pomáhá. Jmenuje se to Relax and Breathe a je to čistička vzduchu do auta. Já k tomu sehnal zástrčku do zásuvku, takže to používám i doma, a když mi není dobře, tak to nechávám zapnuté i přes noc. Nevýhodou je, že to vydává slabé modré světlo, ale už jsem si na to zvykl.
  Měli by to mít v autopotřebách, ale já to sehnal přes www.relaxandbreathe.info. Za míň než tři stovky se to fakt vyplatí, i když teď bych to koupil i za tisícovku, fakt mi to pomohlo.
  Hodně štěstí a ať vás to brzy přestane tolik trápit :)

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Alergie

 • Veronika 22.06.2016 11:06 Alergie

  Ano, my jsme je tam dávali a vyčištění proběhlo v pořádku.

 • Světlana 17.06.2016 16:06 Alergie

  A máte zkušenost tedy i s čištěním přímo perského koberce?

 • Karolína 25.05.2016 12:05 Alergie

  na stránkách mají všechny informace, které jsme potřebovala, myslím, že toho pudu. díky

 • Petr 24.05.2016 22:05 Alergie

  Jistě, tady jsou jejich webové stránky www.interdesign.cz

 • Karolína 17.05.2016 19:05 Alergie

  Můžu vás poprosit o kontakt na firmu?

Píšeme jinde
 • Recept na cibulačku s vínem krok za krokem

  Recept na cibulačku s vínem krok za krokem

  Recept na výbornou polévku, která v těchto mrazech zaručeně zahřeje. Základem je cibule, bílé víno a k podávání nesmí chybět bílá opečená bagetka a sýr. Uvaříme si ji krok za krokem.

 • Vaříme luštěniny

  Vaříme luštěniny

  Hrách, fazole, čočka, cizrna, ale také sója, vigna (naklíčené fazole mungo) či arašídy - to jsou luštěniny, zralá semena luskovin. Luštěniny tvoří základní součást zdravého jídelníčku. Dnes vám dáme tipy k jejich správné přípravě.Zdravě.cz na Facebooku