TÉMA Alergie

Co způsobuje alergii

Alergen je látka, která vyvolá alergickou reakci. S alergeny se denně setkáváme. Alergická reakce může být různého charakteru a intenzity.

Nejhorší alergickou reakcí je anafylaktický šok, který může ohrozit člověka na životě. Síla alergická reakce je dána druhem, množstvím a způsobem vniknutí alergenu do organismu. Čím větší alergen a delší pobyt s ním, tím silnější je alergická reakce. Není pravda, že místo postižení a projevu alergie znamená způsob vniknutí alergenu do organismu.

Vstup alergenu doorganismu

 • dýchacími cestami - prach, pyl, chemikálie
 • trávicím traktem - potraviny, léky, kovy
 • kůží - kovy, léky

Ddruhy alergenů

Pyl a plísně

Tato alergie je dána ročním obdobím a aktuálním výskytem alergenů. Je známo, že na jaře jsou nejsilnějším alergenem pyly dřevin, v létě trávy a na podzim především plevely. Množství a intenzitu působku pylu ovlivňuje počasí. Teplé a slunečné dny s přídavkem větru alergikům rozhodně nepřispějí. Teplé počasí podporuje větší výskyt dráždivých látek. Naopak déšť způsobí opláchnutí ovzduší od alergenů. Plísně mají rády vlhké, teplé a nevětrané místnosti. Vyskytují se hlavně na jaře a na podzim. Vhodné je sledovat pylové zpravodajství a případně se aktuálnímu alergenu zbytečně nevystavovat.

Prach a roztoči

Prach a roztoči spolu velmi úzce souvisí. Roztoči se živý prachem a lidskou kůží. Alergenem se pak stává jejich výměšek, který lidský organismus tak dráždí. Roztoči jsou pouhým oken neviditelní a mají rádi teplé a vlhké prostředí. Lebedí si v lůžkovinách, kobercích, křeslech a plyšových hračkách. Jak omezit jejich výskyt? Na místě je zvolit podlahu z vhodného materiálů se snadnou umyvatelností, časté větrání, časté povlékání ložního prádla a vhodné lůžkoviny např.z dutého vlákna.

Potraviny

Zde se jedná o alergii na různé složky potravy. Mezi ně řadíme alergii na lepek, mléko - jeho bílkovinu, vaječný bílek, ovoce (jahody, hrušky, jablka, meruňky, broskve), zeleninu (špenát, rajčata, celer, petržel), ořechy nebo rybí maso. Opatřením proti výskytu těchto alergií je vyřazení druhu nevhodné stravy z jídelníčku.

Zvířata

U kočky se alergeny objevují v srsti, u psů ve slinách, moči a kožních šupinách a u hlodavců - křečků, morčat, činčil atd. v srsti a moči. Zde je nutno zamezit kontaktu se zvířaty a s prostředím, kde se zvíře pohybovalo.

Hmyz

Bodnutí jedovatým hmyzem či hadí uštknutí může být život ohrožujícím stavem s anafylaktickým šokem. Jedinci, kteří o své prudké reakci ví, u sebe musí nosit pohotovostní balíček s ADRENALINEM a ANTIHISTAMINIKY.

Léky

Alergie se může vyskytnout v kterémkoli věku a může být různé intenzity.

Chemikálie a kovy

Zde můžou být agresorem hlavně dezinfekční prostředky, latex a z kovů např.nikl, platina či rtuť.

Je vhodné pokud možno vypozorovat, co a kdy alergii vyvolá, a alergenu se tak snažit vyhnout. Pokud je alergie dlouhodobějšího a silnějšího rázu, měl by každý z nás podstoupit odborné vyšetření u lékaře. Nezapomínejme, že každá alergie se nemusí projevit pouze kopřivkou, svěděním či rýmou, ale i nejzávažnější reakcí, anafylaktickým šokem.

Co způsobuje alergii patří do témat
 • nevěřím Rozumek Robert 13.04.2009 14:03:13

  Každý si dnes nějakou alergii vymyslí, aby nemusel makat.

  • Re: nevěřím petra 06.09.2010 18:16:00

   vole sama na alegii trpim a nepreji to nikomu ale tobe jo aby si vedel co to vse obnasi kdz se cely osypes velmi svedivou vyrazkou a nateklym oblicejema nemuze aspon dva mesice mezi lidi ja kvuli temu nemuzu naji zamestnsni .

   • Re: Re: nevěřím Milada Gabryšová 23.01.2013 17:41:49

    Alergie je velmi nepříjemné onemocnění které způsobuje na př. i překyselený organismu. Zkopírovala jsem z jednoho článku co všechno překyselený organismus způsobuje:

    Chronická únava
    otoky
    alergie, ekzémy, astma
    poruchy imunity
    artróza, artritida, degenerativní poškození kloubů
    osteoporóza
    gynekologické záněty a výtoky
    zácpa, průjem
    neplodnost
    metabolické poruchy, např.cukrovka
    nadváha
    přecitlivělost a trvalá podrážděnost.
    Pokud budete mít zájem napište mi. Jsem nezávislý poradce české firmy OKG s.r.o.,která vyrábí přírodní potr. doplňky zcela bez chemické stabilizace a podle zkušenosti mé a zákazníků co výrobky užívají s velmi dobrými účinky.
    Milada Gabryšová, nezávislý poradce OKG.s.r.o. reg. číslo 03-008521, email: mgabrysova@seznam.cz

 • atopik hannyka 23.05.2009 21:00:15

  ahojvšichni,může mi někdo prosím poradit,mám 1,5letého syna a trpí ekzémkem,vyzkoušeli jsme hodně mastiček včetně hormonů a stále ho to trápí. Chtěla bych zkusit nějaké přírodní produkty bez chemikálií atd.Má někdo s něčím nějaké zkušenosti? Předem děkuji.

  • Re: atopik Milada Gabryšová 23.01.2013 17:12:19

   Ano, mohla bych vám poradit jak na atopický exém. Jsem nezávislý poradce české firmy OKG s.r.o., která vyrábí čistě přírodní potravinové doplňky zcela bez chemické stabilizace, ale které můžete koupit jen přes nezávislé poradce-distributory.
   Seznámila jsem se s maminkou, která měla od miminka dítě s atopickým exémem a během dvou měsíců se ho zbavil a dnes je mu už skoro 8 let a exém nemá. Pokud váš chlapeček ještě dodnes není v pořádku napište mi.

 • Zyrtec Luca 07.05.2009 17:36:49

  Já tedy usínám po Xyzalu i Zyrtecu, beru si je v nejnutnějším případě. Pomáhá mi Eucasol od firmy Just, uklidňuje to podrážděnou sliznici a Sinusan, spray. Jsou to přírodní produkty a jsou výborné i při rýmě z nachlazení.

 • překonávání Hochmajerová Alexandra 16.04.2009 14:37:14

  Na alergie žádná alternativa neplatí. Kupuji si Zyrtec a překonám nejtěžší období poměrně dobře.

 • Zkušenosti Veselková Anna 14.04.2009 14:42:01

  Tito pánové mají zřejmě s alergií minimální zkušenost a nutno dodat, že ne každý alergik si za svou nemoc může sám. Na vině je spíš špatné životní prostředí. Samozřejmě je tady jistý psychosomatický původ, ale také stres je účinným spouštěčem alergie. Po osobních zkušenostech bych doporučila alergikům lék Zyrtec, po kterém se NEDOSTAVUJE OSPALOST!

 • připomínka Pavelka Dan 13.04.2009 15:47:01

  Všichni nejsou jako vy pane, podle starého českého přísloví: „Podle sebe, soudím tebe.“


Adresář

Diskuze na téma Alergie

 • Helenka 01.10.2017 21:10 Alergie

  Zkoušeli jste si kosmetiku a čistící prostředky namíchat sami doma?

 • Meganie45 01.10.2017 20:10 Alergie

  Dotaz na ženy alergické na různé složky v kosmetice, používáte herbalon.cz? Navrhla mi ho slečna v…

 • Carroti 30.09.2017 22:09 Alergie

  obvykle temi prirodnimi, co je pouzivam nemá s laergii problem, ted se snazim zamerit na prirodni…

 • Pavla 19.09.2017 19:09 Alergie

  Allergodil taky používám a mě ho teda doporučila doktorka. Jinak bych o něm ani nevěděla...

 • EddieE 14.09.2017 19:09 Alergie

  čím nahrazujete hygienické přípravky, když vám vyvolávají alergickou reakci? nebo je možné, že si…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku