TÉMA Alergie

Jak řešit alergii na zvířata?

Alergie je popisována jako nepřiměřená reakce organizmu na některou látku z našeho okolí. Dnes se alergie vyskytují stále častěji a právě přecitlivělost vůči zvířatům patří mezi velmi časté. Je to dáno také skutečností, že neustále přibývá rodin, které si pořizují do bytu různé domácí mazlíčky a možná až následně zjišťují, že nějakému členovi rodiny není jejich přítomnost zdraví prospěšná.

Termín „alergie" je původem z řeckého „allos ergos", což znamená „jiná reakce". Tento termín zavedl Clemens von Pirquet v roce 1906. Látky, které alergickou reakci vyvolají, nazýváme alergeny a jedná se většinou o látky bílkovinné povahy.

Běžně se lidé domnívají, že alergii způsobuje srst zvířete. Není to však zcela pravda. Zvířecí alergeny jsou obsaženy:

 • ve slinách (pes, kočka, kůň, morče, křeček)
 • moči (kočka, pes, malá laboratorní zvířata)
 • krevním séru
 • lupech, kožních šupinách
 • výměšcích (holubi)

Srst pak slouží spíše jako zásobárna těchto látek. Rozšířeným mýtem je též přesvědčení, že krátkosrsté zvíře alergii vyvolat nemůže. Na délce srsti zvířete zde nezáleží.

Mezi projevy alergické reakce patří rýma, slzení, pálení a otoky očí, vyrážka nebo kašel. V počtu vyvolaných alergických reakcí jsou na prvním místě jednoznačně umístěné kočky. Ty mohou alergikům způsobit nejvýraznější obtíže, protože produkují nejagresivnější alergeny. Alergie se však může objevit i na jakékoliv jiné zvíře - na psy, králíky, morčata nebo křečky.

Samozřejmě je obranou užívání léků či radikální rozhodnutí, že zvíře „půjde z bytu". Pokud se u člena rodiny v souvislosti se zvířetem objeví astma, mělo by být zamezení kontaktu se zvířetem první volbou. Dnes již existují i vyšlechtěná zvířata bez srsti, která bývají prezentována jako vhodná pro alergiky. Zde je však nutné individuální posouzení alergické reakce, pokud vám vadí alergeny obsažené např. ve slinách zvířete, mohou pak problémy přetrvávat. Pokud se rozhodnete, že bez zvířátka se neobejdete, můžete si pořídit takové, které reakci nevyvolá. Alergii nezpůsobuje např. chameleón, had, želva či rybičky.

Jsou též jiné možné způsoby, jimiž můžete upravit své soužití se zvířecím miláčkem, pokud ho prozatím nechcete vyloučit ze společné domácnosti. Nejdůležitější je dodržování hygieny v péči o srst zvířete. Nutností je koupání zvířete v počtu nejméně dvakrát týdně. Tímto je zamezeno následnému uvolňování alergenů ze srsti zvířete do ovzduší. Na trhu jsou dnes již k dostání speciální přípravky, které v srsti neutralizují alergeny. Existují dvě varianty přípravku, jedna na psy a druhá na kočky, ptáky a drobné savce. Účinek však není dlouhodobý a je tedy nutná pravidelná aplikace takovýchto roztoků či šamponů.

Mezi další možná doporučení lze uvést zamezení přístupu zvířete do ložnice (přísný zákaz je samozřejmý ohledně vstupu do postele), kde alergik spí. Alergeny se mohou hromadit též v pelíšku zvířete. Dbejte tedy na jeho udržování v čistotě. Shodně tak se mohou alergeny usazovat i ve vašem oblečení, perte jej tedy často, abyste zbytečně nevyvolávali další alergické reakce. Jak již bylo řečeno, alergeny jsou obsaženy ve slinách zvířat. Myslete na to v případě, že vás váš miláček rád olizuje. Mělo by následovat omytí, které zamezí následnému možnému svědění či vyvolání rýmy.

Máte nějakou alergii na zvířata? Museli jste řešit co s domácím mazlíčkem, protože byl na něj někdo z rodiny alergický?

Jak řešit alergii na zvířata? patří do témat
 • Zvířata pro alergiky Renča 26.11.2015 18:24:13

  Dobrý den, měla bych prosbu, zda-li by se nenašel nějaký alergik na zvířata, který i přes svou alergii chová zvíře (například bezsrsté kočky, ...). Dělám maturitní práci na téma: Zvířata pro alergiky. Byla bych moc vděčná, kdyby byl někdo ochotný poskytnout mi podrobnosti o jeho alergii (vyplněním mého dotazníku, ...). Předem děkuji :-)

  • Re: Zvířata pro alergiky Barbibel 06.07.2017 20:13:27

   Moja kamarátka má maltézskeho psíka a keď bol malý tak som mala na neho hroznú alergiu ale ubehli 2 roky a teraz na neho alergiu nemám a ja mám alergiu od 3 rokov a teraz mám 12 takže alergia môže časom aj ustúpiť ale je to individuálne:-)

 • vadí pes když né kočka? Kája 27.04.2016 07:04:21

  Muj bráška má astma, ale u babičky se mazlil s kočkama a vůbec mu to nevadilo. Myslíte že mu bude vadit pes?

 • Alergie na Morče Martin 21.09.2014 18:14:36

  Žiju v domě s rodinou. Moje teta má morče , jeden den jsem si řekl ,že bych chtěl taky morčata ,ale na to mi mamka řekla že má silnou alergii na srst zvířat takže i na morčata tak jsem byl z toho docela smutný ,tak jsem hledal jestli se to dá nějak vyléčit ,ale bohužel nikde jsem nic nenašel jestli mi poradíte nějak nebo jak přesvědčit mamku budu rád. ps: můj email : martinrtroll@gmail.com

 • Martina 26.02.2014 16:17:23

  moje nejlepší kamarádka má alergii na kočky a ja mám doma kočku ,ale nikdy bych se ji nezbavila .jenže sedíme spolu ve škole a jsme pořád spolu a už několikrát se stalo ,že měla kamarádka alergickou reakci jen z mého oblečení,ale ke mně domů vůbec nechodí .Jenže ted se stalo to ,že asi dostala alergickou reakci zase jenže hrozně silnou,že ji je i špatně a pálí a štípe ji celé tělo..a řiká ,že pokud je to z té kočky,nebude se mnou moct sedět a ani se asi moct vídat. Nevíte co s tím ?? Nechci kvůli alergii ztratit kamarádku a vůbec se s ní nevídat,to je přece hrozné !! :((

 • Neřeším svou alergii Awis 20.01.2014 13:34:32

  Já mám alergii na všechny chlupatá zvířata, ale i zvířata s peřím (s výjimkou psů a vlků - netuším proč - vlka jsem si hladila a příznaky se nedostavily)
  Nikdy mi z krve žádnou alergii nenašli, a to jsem se jako malá téměř udusila u králíků...
  Já zvířaty doslova žiji, a nějaká alergie mi to nepřekazí :)
  I když... Mazlit se s koťátkem a najednou přestat dýchat není moc hezké...

 • Těžká alergie Verča 10.08.2013 10:17:36

  Já už se s mojí alergii peru odmala, když jsem bydlela u matky měli jsme kocoura, ale jelikož moje matka byla hoooodně veliký blázen na úklid tak pokud sem se sním nemazlila celkem jsem to se Zyrtekem zvládala. Od 11let ale už v kontaktu s kočkama nejsem. Momentálně bydlím sama, je mi 21. Mám čivavku která mi absolutně nevadí, ale sousedka má briťáka, stačí mi 15min v jejím bytě a dostávám se ztoho zbytek dne. Okamžitě začnu kýchat smrkat kašlat, pak vyrážka a zakončí to těžký sýpání a musím pryč, protože bych se jinak asi udusila. 2-3 hodiny pak trvá než se srovná dýchání ale po zbytek dne už mě rýma neopustí. Je to šílený a nepomůže nic!

 • Lenka 11.03.2012 20:21:24

  Jsem alergik uz od mala a zvirete bych se kvuli tomu nikdy nevzdala! Dejte tomu cas, telo si zvykne. At si doktori nechaji kecy, ze zvire ma jit okamzite z domu. Nejradsi bych je za to pretahla holi. Neni to pravda. Ted uz mam jen alergii na zvirata, co jsou "cizi".

  • Re: Filip 22.04.2013 21:46:09

   Mně je dvanáct a dříve jsem měl docela silnou alergii na zvířecí srst a mamka,...jednoduše všichni mně říkali, že nikdy nebudu mít psa a tak jsem místo psa měl v kleci ochočeného potkana, který mně moc nevadil (vždy jsem chtěl psa na co mně vůbec byl potkan?). Jednou jsme, ale jeli přes Bosnu Hercegovinu kde jsme si přivlastnili malé štěně a do teď mně to štěně žádné problémy nedělá.

  • Re: Hanička Malá 04.06.2012 10:46:34

   Pro lidi, kteří s alergií "začínají" doporučuji tento článek

   http://www.zivotbezalergie.cz/alergie-na-zvirata.html

 • Je to možné? Jája 03.07.2012 19:30:44

  Zdravím! Dřív jsem chodila jezdit na koních, ale začaly se u mě projevovat alergické reakce tak jsem se musela ježdění vzdát. Nedalo se to vydržet! To kýchání a svědění bylo hrozné. Vtu dobu kdy se u mě začaly projevovat příznaky jsem měla také dva potkany a psa. Rodiče tenkrát dali potkany pryč, ale pejska jsme si vypiplali z lahvičky a tak i přes moje obtíže zůstal doma. První měsíc se to nedalo vydržet, ale potom se začaly moje alergické reakce zmírňovat. Teď už se s naším hafíkem mazlím každičkej den a ani mě nesvědí oči nebo nekýchám.
  Problém je v tom že na koně mám stále alergii a přitom to byl dřív můj život.
  Myslíte si že když s nimi budu trávit delší dobu, tak si moje tělo zvykne? Případně jak jinak se toho mám zbavit?

  Jája (14let)

 • alergiie na kočku Marcela 07.08.2010 21:48:25

  jak dlouho může přetrvávat alergen kotěte za 2a půl dne potom jsme ho museli vrátit na spátek

 • Alergie na srst Veronika Dominova 11.07.2010 17:57:28

  Jednou jsem spala u babicky s kockou rano jsem se probudila a mela jsem oteklou pusu.nevim proc asi mam alergii na srst. Je mi 10 a chtela bysem se ty alergie zbavit jde to?

  • Re: Alergie na srst Iveta O. 05.08.2010 21:04:57

   Zkus na internetu najít něco o alternativní medicíně. Nebo popros rodiče či někoho známého, ať ti s vyhledáním pomůže. Já mám velmi dobrou zkušenost s homeopatickou léčbou. Také ing. Jiří Janča měl svou metodu, jak léčit alergie. On je už bohužel po smrti a nemám informace, zda někdo jeho metodu zná a pokračuje v ní. Přeji hodně štěstí.

 • alergie na psa Martina 01.06.2010 20:13:13

  Nevím jak Portugalský vodní pes, kdaždopádně jako alergik se peru v domácnosti se psem, který pro alergiky není. Dá se to zvládnout. Jinak pro alergiky jsou vhodná plemena: Pudl, čínský chochcolatý pes, knírač, jorkšír, boloňský psík, maltézák ..

 • Co Portugalský vodní pes? Ivan 17.06.2009 20:11:35

  Četl jsem na hafici.cz, že vhodné plemeno je Portugalský vodní pes, co je na tom pravdy?

 • moje zkušenost s alergií Janca 16.06.2009 14:15:32

  Mám bohužel alergii na zvířecí srst a když jsem byla malá a přišlo se na to, tak jsme museli dát kočku, kterou jsme měli doma, pryč. Pamatuju si, že jsem to strašně obrečela, ale nebylo prostě jiný řešení.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Alergie

 • Helenka 01.10.2017 21:10 Alergie

  Zkoušeli jste si kosmetiku a čistící prostředky namíchat sami doma?

 • Meganie45 01.10.2017 20:10 Alergie

  Dotaz na ženy alergické na různé složky v kosmetice, používáte herbalon.cz? Navrhla mi ho slečna v…

 • Carroti 30.09.2017 22:09 Alergie

  obvykle temi prirodnimi, co je pouzivam nemá s laergii problem, ted se snazim zamerit na prirodni…

 • Pavla 19.09.2017 19:09 Alergie

  Allergodil taky používám a mě ho teda doporučila doktorka. Jinak bych o něm ani nevěděla...

 • EddieE 14.09.2017 19:09 Alergie

  čím nahrazujete hygienické přípravky, když vám vyvolávají alergickou reakci? nebo je možné, že si…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku