TÉMA Alergie

Jak správně prát?

Umět si vyprat oblečení, zní jako samozřejmost, kterou musí zvládnout každý. Aby si prádlo zachovalo co nejdéle původní barvu a tvar, je zapotřebí, to dělat správně. Poradíme, jak na to.

Třídění prádla před praním

Nejprve je potřeba prádlo roztřídit. Podle barvy na černé, bílé a barevné. Ještě lépe na světlé, tmavé a následně podle materiálu. Jiný prací program vyžaduje běžné oblečení, povlečení, jiné spodní prádlo, funkční oblečení nebo vlna. Už při třídění se vyplatí číst cedulky na oblečení, které vám řeknou, jaké zacházení konkrétní kus oblečení vyžaduje.

Výběr pracího prostředku

Aby si prádlo zachovalo původní barvu, vyplatí se pořídit si prací prášek zvláště na bílé, barevné a černé prádlo. Prášek na bílé prádlo obsahuje rozjasňující látky, prášek na černé pádlo se zase postará o to, aby nevybledlo. Váháte, zda použít prací prášek, nebo raději gel? Každý má své výhody a nevýhody. Gely na praní neobsahují bělidla a tak si mohou poradit s některými skvrnami hůře než prací prášek. Hodí se tedy na méně znečištěné prádlo. Na druhou stranu jsou lépe rozpustné ve vodě, a tedy nehrozí, že po něm zůstanou na oblečení stopy jako po pracím prášku. Aviváž prádlo změkčí, provoní a sníží projevy statické elektřiny. Nehodí se ale na praní ručníků, osušek a sportovního oblečení, jelikož snižuje jeho funkčnost. Pokud funkční prádlo omylem v aviváži vyperete, nemusíte hned pořizovat nové. Aby se obnovila jeho schopnost odvádět vodu a pot, mělo by postačit několikero opětovné vyprání. Jen už bez aviváže.

Správné dávkování pracích prostředků

Příliš mnoho pracího prášku a aviváže neučiní oblečení čistější a nadýchanější. Je to jen plýtvání penězi. Množství prostředku se řídí i podle tvrdosti vody a míry zašpinění. Stačí se řídit doporučeným množstvím uvedeným na obalu výrobku. Nebo si můžete koupit prací kapsle či tablety, které dávkování vyřeší za vás.

Plnění pračky

Prát v poloprázdné pračce není z hlediska úspory peněz a energie výhodné. V přeplněné pračce se zase oblečení dostatečně nevypere. Ideálně by mělo být v pračce tolik volného prostoru, jaká je výška vaší dlaně.

Volba pracího programu

Každá pračka má odlišné prací programy. Aby se prádlo nezničilo, je dobré se jimi řídit. Zvláště jemné a vlněné prádlo vyžaduje program pro praní v ruce a vyvarování se ždímání. U silně znečištěného oblečení je vhodné použít namáčení či předpírku. Nepodaří-li se vám shromáždit dostatečné množství oblečení, některé pračky disponují programem na poloviční plnění. Máte-li v rodině alergika nebo malé dítě, užijete program Baby Care, který z oblečení díky intenzivnímu máchání odstraní veškeré stopy po pracím prostředku.

Teplota praní

Ideální teplota praní je opět uvedena na štítku. Obecně platí, že na světlé a silně znečištěné prádlo patří horká voda, která odstraní skvrny. Studená voda je vhodná na tmavé oblečení. Horká voda způsobuje zbytečné vymývání barvy a oblečení by tak brzy vybledlo.

Ručníky a lůžkoviny - víte, jak často je prát?

Sušení prádla

Sušení prádla v sušičce se těší čím dál větší oblibě. Odpadá tak dilema, kde a jak sušit oblečení (zvláště v zimních měsících). Sušička prádlo zjemní, vysoká teplota ničí bakterie a většinou již není třeba prádlo žehlit. Pokud sušičkou nedisponujete, sušení prádla zabere delší dobu, ale v případě, že je vhodně pověsíte, opět ušetříte čas následným žehlením alespoň u některých kousků. Sušení na slunci oblečení provoní a pomůže oblečení vybělit. Pozor si dejte u barevného prádla, které naopak rychleji vybledne.

Foto: Pixabay.com

Jak správně prát? patří do témat
 • Kamila 07.01.2018 18:33:20

  Syn má už malička silnoualergii na roztoče... tedynejenom na ně, ale roztoče aprach jsou asi našenejvětší problémy. Dřívjsme to řešili klasicky(větrání, vysávání,utírání prachu, častépraní povlečení ačištění peřin a matrací)ale popravdě se mi zdá, žeto nijak moc účinné nebylo.Později jsme koupilivýkonnou čističku vzduchu ata teď u syna v pokoji jede vpodstatě bez přestání, tose mi zdá, že docelapomáhá. Nedávno jsme takékoupili protiroztočovépovlečení a povlaky napolštářehttp://www.kvalitex.cz/protiroztocova-rada-nanospace/ Jsouvyrobené z nějakénano-membrány, kterázabraňuje průniku roztočů,prachu a tak... Máme to takčtvrt roku a zatím jsmespokojeni, synovi se spí vnoci daleko lépe

 • Pujcka ALICIANA CASTELO 25.09.2017 13:22:13

  Ahoj
  Chci použít toto médium, abych vás informovala, že paní Aliciana Castelo poskytuje spolehlivou a prospěšnou pomoc a my Vám rádi poskytneme půjčku. Půjčujeme peníze jednotlivcům a společnostem, které potřebují finanční pomoc ve výši 2%.
  Hledáte akreditovanou a akreditovanou společnost poskytující soukromé půjčky, která poskytuje půjčky na životní příležitost. Nabízíme všechny druhy úvěrů velmi rychlým a snadným způsobem, osobní půjčku, půjčku na auto, hypoteční úvěr, studentský úvěr, podnikatelský úvěr, investiční úvěr, konsolidaci dluhu a mnoho dalšího.

  Pošlete nám e-mail naadresu:(alicianacasteloloanfirm@gmail.com).


Adresář

Diskuze na téma Alergie

 • Helenka 01.10.2017 21:10 Alergie

  Zkoušeli jste si kosmetiku a čistící prostředky namíchat sami doma?

 • Meganie45 01.10.2017 20:10 Alergie

  Dotaz na ženy alergické na různé složky v kosmetice, používáte herbalon.cz? Navrhla mi ho slečna v…

 • Carroti 30.09.2017 22:09 Alergie

  obvykle temi prirodnimi, co je pouzivam nemá s laergii problem, ted se snazim zamerit na prirodni…

 • Pavla 19.09.2017 19:09 Alergie

  Allergodil taky používám a mě ho teda doporučila doktorka. Jinak bych o něm ani nevěděla...

 • EddieE 14.09.2017 19:09 Alergie

  čím nahrazujete hygienické přípravky, když vám vyvolávají alergickou reakci? nebo je možné, že si…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku