zdroj: pixabay.com
Alergie

Jarní pylové alergie, jak se jim vyhnout?

Veronika Tůmová
20.05.2015

Podle odborníků u nás trpí sezónními alergiemi 15 % populace. Mohou se poprvé objevit až v dospělém věku, někdo je však zná už od dětství. Alergie je, laicky řečeno, přehnaná reakce organismu na běžně se vyskytující látky v našem okolí. Alergie na jarní pyly znamená pak docela jistě rýmu, oteklé oči, téměř nepřetržité kýchání, pocity pálení v nose i v krku. Jaro pak zkrátka nemusí být, bohužel, vůbec nic příjemného.

Rizikové faktory pro vznik pylových alergií

K rizikovým vlivům vzniku alergie patří genetické dispozice, věk matky při narození dítěte, vyrůstání v kuřáckém prostředí, aktivní kouření, kontakt se zvířaty či dlouhodobý pobyt ve znečištěném prostředí apod.

Jak poznáte, že máte "alergii na jaro"?

K příznakům pylové alergie patří typická vodnatá rýma, pálení očí a slzení. Je nutné vyhledat lékaře, který potvrdí vznik alergie a pomocí testů určí problémový alergen. Poté může určit nejvhodnější způsob léčby a plán následné prevence. Odborníci varují, že neléčená alergie může vést k nárůstu množství problémových alergenů a reakce organismu na ně se časem stává vážnější. Tyto alergie mohou při oddalování léčby také vést ke vzniku astmatu.

Léčba a zásady při vzniku alergie

Alergie je způsob, jakým se tělo brání nějakému konkrétnímu podnětu. Odstraněním daného podnětu se podaří odstranit i alergii. Alergii lze léčit metodou zvanou specifická imunoterapie, fungující na principu očkování. Aplikováním vyšší dávky alergenu, na který se prokázala reakce, pak organismus sám začne přirozeně vytvářet potřebné protilátky. Léky potlačující alergii a podporující její léčbu se nazývají antihistaminika. Pro případ vzniku náhlé a nečekané alergické reakce je však dobré mít vždy po ruce některé volně prodejné léky, např. tablety Zyrtec, oční kapky Allergodil, nebo gel či tablety Fenistil k potlačení svědění.

Pylové alergie a preventivní opatření

K nejdůležitějším preventivním opatřením patří svědomité dodržování určitých zásad, důležitá je čistota, správná životospráva, omezení kontaktu s domácími zvířaty, pravidelné sledování pylové situace (viz. Internet), pečlivé plánování denních aktivit při zvýšení výskytu daného alergenu ve vzduchu a jiné. V tomto období je také vhodné přizpůsobovat situaci plánování dovolené či víkendových výletů do přírody. V případě zvýšení výskytu daných alergenů je vhodné začít např. s preventivním užíváním léků, čímž minimalizujete vznik nepříjemných potíží. Své denní aktivity přizpůsobte a rozvrhněte také s ohledem na počasí a povětrnostní podmínky.

Zdroj: celostnimedicina.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Krajina září žlutě - máme se radovat nebo bát?
Medvědí česnek - jarní životabudič

Další články

Kolagen v péči o pleť podle věku
Zdraví ženy

Kolagen v péči o pleť podle věku

20.04.2015

Denně a ze všech stran slyšíme z reklam na pleťové krémy alarmující upozornění na nezbytnost udržování pevné, zdravé a mladé pleti pomocí kolagenu. Co je vlastně kolagen? A proč je ...