TÉMA Alergie

Jarní pylové alergie, jak se jim vyhnout?

Podle odborníků u nás trpí sezónními alergiemi 15 % populace. Mohou se poprvé objevit až v dospělém věku, někdo je však zná už od dětství. Alergie je, laicky řečeno, přehnaná reakce organismu na běžně se vyskytující látky v našem okolí. Alergie na jarní pyly znamená pak docela jistě rýmu, oteklé oči, téměř nepřetržité kýchání, pocity pálení v nose i v krku. Jaro pak zkrátka nemusí být, bohužel, vůbec nic příjemného.

Rizikové faktory pro vznik pylových alergií

K rizikovým vlivům vzniku alergie patří genetické dispozice, věk matky při narození dítěte, vyrůstání v kuřáckém prostředí, aktivní kouření, kontakt se zvířaty či dlouhodobý pobyt ve znečištěném prostředí apod.

Jak poznáte, že máte "alergii na jaro"?

K příznakům pylové alergie patří typická vodnatá rýma, pálení očí a slzení. Je nutné vyhledat lékaře, který potvrdí vznik alergie a pomocí testů určí problémový alergen. Poté může určit nejvhodnější způsob léčby a plán následné prevence. Odborníci varují, že neléčená alergie může vést k nárůstu množství problémových alergenů a reakce organismu na ně se časem stává vážnější. Tyto alergie mohou při oddalování léčby také vést ke vzniku astmatu.

Léčba a zásady při vzniku alergie

Alergie je způsob, jakým se tělo brání nějakému konkrétnímu podnětu. Odstraněním daného podnětu se podaří odstranit i alergii. Alergii lze léčit metodou zvanou specifická imunoterapie, fungující na principu očkování. Aplikováním vyšší dávky alergenu, na který se prokázala reakce, pak organismus sám začne přirozeně vytvářet potřebné protilátky. Léky potlačující alergii a podporující její léčbu se nazývají antihistaminika. Pro případ vzniku náhlé a nečekané alergické reakce je však dobré mít vždy po ruce některé volně prodejné léky, např. tablety Zyrtec, oční kapky Allergodil, nebo gel či tablety Fenistil k potlačení svědění.

Pylové alergie a preventivní opatření

K nejdůležitějším preventivním opatřením patří svědomité dodržování určitých zásad, důležitá je čistota, správná životospráva, omezení kontaktu s domácími zvířaty, pravidelné sledování pylové situace (viz. Internet), pečlivé plánování denních aktivit při zvýšení výskytu daného alergenu ve vzduchu a jiné. V tomto období je také vhodné přizpůsobovat situaci plánování dovolené či víkendových výletů do přírody. V případě zvýšení výskytu daných alergenů je vhodné začít např. s preventivním užíváním léků, čímž minimalizujete vznik nepříjemných potíží. Své denní aktivity přizpůsobte a rozvrhněte také s ohledem na počasí a povětrnostní podmínky.

Zdroj: celostnimedicina.cz

Foto: Pixabay.com

Jarní pylové alergie, jak se jim vyhnout? patří do témat
 • Eliška 23.11.2017 17:10:25

  No, tak vyhnout se alergii nejde... Jde se ji jen postavit a postě s ní bojovat, no...

  • Re: Klára 25.11.2017 15:52:33

   Já to taky tak vidím. Jako dá se jí vyhnout, ale to bych byla celou dobu akorát tak zavřená doma a nemohla nikam vytáhnout paty...

 • Olina 23.08.2017 09:49:27

  Lauro, já jsem alergik, co si pamatuju. Zkusila jsem už několik kapek a žádné mi nezabraly tak dobře, jako právě allergodil. Určitě je doporučuji. Vydrží dlouho.

 • Laura 08.08.2017 16:06:38

  Allergodil kapky já neznám...Jsou dobré, učinné? Já vážně totiž už nevím, co si vzít...

 • Nina 16.07.2017 12:06:52

  No, pokud je někdoalergický, tak se alergiinevyhne. Jediná šance jeeliminovat příznaky naminimum... Já třebaužívám allergodil, ten jedobrý a příznaky alergienaproto minimalizuje :)https://www.drmax.cz/allergodil-nosni-sprej-sol-1x10ml


Adresář

Diskuze na téma Alergie

 • Helenka 01.10.2017 21:10 Alergie

  Zkoušeli jste si kosmetiku a čistící prostředky namíchat sami doma?

 • Meganie45 01.10.2017 20:10 Alergie

  Dotaz na ženy alergické na různé složky v kosmetice, používáte herbalon.cz? Navrhla mi ho slečna v…

 • Carroti 30.09.2017 22:09 Alergie

  obvykle temi prirodnimi, co je pouzivam nemá s laergii problem, ted se snazim zamerit na prirodni…

 • Pavla 19.09.2017 19:09 Alergie

  Allergodil taky používám a mě ho teda doporučila doktorka. Jinak bych o něm ani nevěděla...

 • EddieE 14.09.2017 19:09 Alergie

  čím nahrazujete hygienické přípravky, když vám vyvolávají alergickou reakci? nebo je možné, že si…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku