TÉMA Alergie

Jarní pylové alergie, jak se jim vyhnout?

Podle odborníků u nás trpí sezónními alergiemi 15 % populace. Mohou se poprvé objevit až v dospělém věku, někdo je však zná už od dětství. Alergie je, laicky řečeno, přehnaná reakce organismu na běžně se vyskytující látky v našem okolí. Alergie na jarní pyly znamená pak docela jistě rýmu, oteklé oči, téměř nepřetržité kýchání, pocity pálení v nose i v krku. Jaro pak zkrátka nemusí být, bohužel, vůbec nic příjemného.

Rizikové faktory pro vznik pylových alergií

K rizikovým vlivům vzniku alergie patří genetické dispozice, věk matky při narození dítěte, vyrůstání v kuřáckém prostředí, aktivní kouření, kontakt se zvířaty či dlouhodobý pobyt ve znečištěném prostředí apod.

Jak poznáte, že máte "alergii na jaro"?

K příznakům pylové alergie patří typická vodnatá rýma, pálení očí a slzení. Je nutné vyhledat lékaře, který potvrdí vznik alergie a pomocí testů určí problémový alergen. Poté může určit nejvhodnější způsob léčby a plán následné prevence. Odborníci varují, že neléčená alergie může vést k nárůstu množství problémových alergenů a reakce organismu na ně se časem stává vážnější. Tyto alergie mohou při oddalování léčby také vést ke vzniku astmatu.

Léčba a zásady při vzniku alergie

Alergie je způsob, jakým se tělo brání nějakému konkrétnímu podnětu. Odstraněním daného podnětu se podaří odstranit i alergii. Alergii lze léčit metodou zvanou specifická imunoterapie, fungující na principu očkování. Aplikováním vyšší dávky alergenu, na který se prokázala reakce, pak organismus sám začne přirozeně vytvářet potřebné protilátky. Léky potlačující alergii a podporující její léčbu se nazývají antihistaminika. Pro případ vzniku náhlé a nečekané alergické reakce je však dobré mít vždy po ruce některé volně prodejné léky, např. tablety Zyrtec, oční kapky Allergodil, nebo gel či tablety Fenistil k potlačení svědění.

Pylové alergie a preventivní opatření

K nejdůležitějším preventivním opatřením patří svědomité dodržování určitých zásad, důležitá je čistota, správná životospráva, omezení kontaktu s domácími zvířaty, pravidelné sledování pylové situace (viz. Internet), pečlivé plánování denních aktivit při zvýšení výskytu daného alergenu ve vzduchu a jiné. V tomto období je také vhodné přizpůsobovat situaci plánování dovolené či víkendových výletů do přírody. V případě zvýšení výskytu daných alergenů je vhodné začít např. s preventivním užíváním léků, čímž minimalizujete vznik nepříjemných potíží. Své denní aktivity přizpůsobte a rozvrhněte také s ohledem na počasí a povětrnostní podmínky.

Zdroj: celostnimedicina.cz

Foto: Pixabay.com

Jarní pylové alergie, jak se jim vyhnout? patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Alergie

 • Relax 21.04.2017 21:04 Alergie

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

 • terapeut 13.04.2017 14:04 Alergie

  Dobrý den, žádná událost v našem životě není náhodná a všechny "nemoci" si do svého…

 • Emma 14.03.2017 09:03 Alergie

  Ahoj všem :) Už to začíná :/ Alergie a s ní rýma :( Co na to? Všechno, co jsem zatím měla bylo na…

 • Romana67 10.02.2017 15:02 Alergie

  Dobrý den, raději bych vámdoporučila čističkuvzduchu. Já si ji koupilavloni začátkem jara a od…

 • Veronika 22.06.2016 11:06 Alergie

  Ano, my jsme je tam dávali a vyčištění proběhlo v pořádku.

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku