TÉMA Alergie

Jaro je nejhorší období pro alergie

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Přestože jaro většinu z nás nabíjí pozitivní energií, pro někoho je tato doba nepříliš příjemnou záležitostí, protože zároveň probouzí spoustu alergenů.

Nezastavitelné kýchání, obtěžující smrkání, svědění, zarudlá kůže a neustálé slzení, to jsou příznaky častých a každoročně se opakujících jarních alergií.

Původ alergie a omezení kontaktu s alergeny

Pokud znáte původ vlastní alergie - obvykle se jedná o nejrůznější pyly - tím nejúčinnějším prostředkem obrany je samozřejmě snaha vyhýbat se jim. V době kvetení určitých stromů a květin, o nichž víte, že vám způsobují potíže a vyvolávají alergické reakce, je proto nutné pohybovat se co nejméně v jejich blízkosti.

V případě nejistoty, nebo nemáte-li vůbec tušení, co vaši alergii vlastně způsobuje, je doporučeno navštívit alergologa, který pomocí by měl pomocí testů zjistit, na co jste alergičtí.

Je také dobré sledovat tzv. pylové zpravodajství, dostupné např. na internetu, které poskytuje informace o aktuálním výskytu daného alergenu. Základem je však co nejvíc omezit procházky rozkvetlými sady a loukami, lesy a parky  a vyhnout se typickým jarním zahradním činnostem, jako je např. sekání trávy.

Vliv počasí na výskyt alergenů

Alergeny se vyskytují nejvíce v suchém a teplém počasí, kdy poletují vzduchem ve značném množství a způsobují alergikům největší problémy.

Naopak pořádný déšť dokáže dobu jarních alergií velmi zpříjemnit, svěží vzduch vyčištěný od nežádoucích pylů a prachu konečně umožní volné dýchání. Doba těsně po dešti je tak nejlepší k osvěžujícím procházkám venku, i pro ty, kdo se jim jinak musí vyhýbat.

Z letošního jara, které nám prozatím přineslo více deště a chladných dnů, mají tudíž radost alespoň ti, kdo v tomto počasí mohou lépe dýchat a projevy jarních alergií se u nich neprojevují zdaleka tak silně.

Větrání a hygiena

Právě doba po dešti je také nejvhodnější na vyvětrání. To by mělo být krátké, ale intenzivní. Rozhodně není dobré spát u otevřeného okna, pro silnějšího alergika to může být značně rizikové.

Alergici musí také častěji a důkladněji dbát o zvýšenou hygienu. Často je nutná sprcha i několikrát denně, pyly totiž rády ulpívají na chlupech a na těle, stejně jako na oblečení. Perte své svršky častěji, nejlépe hned po jednom nošení, často měňte a perte ložní prádlo.

V domácnosti dbejte zvýšených nároků při úklidu, častěji utírejte prach a luxujte. To vše vám pomůže znatelně omezit výskyt alergenů ve vaší domácnosti, i těch, které si každý den přinesete s sebou zvenku.

Farmaka k potlačení příznaků alergie

Účinné prostředky proti alergii jsou tzv. antihistaminika, která vám předepíše váš alergolog. Obvykle jsou zaměřena na určitý druh problému nebo na určitý, alergií zasažený orgán.

Nejčastější je používání tablet k orálnímu užívání, tlumících určité reakce na okolní podněty. Ke zklidnění a zmírnění podrážděných sliznic se používají také nejrůznější kapky a spreje.

V nejtěžších případech, avšak pouze ke krátkodobému užití, tedy obvykle k utlumení sezonních alergií, je možné užití přípravků obsahujících kortikoidy.

Jaro je nejhorší období pro alergie patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Alergie

 • Helenka 01.10.2017 21:10 Alergie

  Zkoušeli jste si kosmetiku a čistící prostředky namíchat sami doma?

 • Meganie45 01.10.2017 20:10 Alergie

  Dotaz na ženy alergické na různé složky v kosmetice, používáte herbalon.cz? Navrhla mi ho slečna v…

 • Carroti 30.09.2017 22:09 Alergie

  obvykle temi prirodnimi, co je pouzivam nemá s laergii problem, ted se snazim zamerit na prirodni…

 • Pavla 19.09.2017 19:09 Alergie

  Allergodil taky používám a mě ho teda doporučila doktorka. Jinak bych o něm ani nevěděla...

 • EddieE 14.09.2017 19:09 Alergie

  čím nahrazujete hygienické přípravky, když vám vyvolávají alergickou reakci? nebo je možné, že si…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku