Alergie

Prací prášky dříve a dnes

Jitka Suchánková
12.09.2013

Na čistém prádle si zakládá většina z nás. Obchodní sítě nabízejí široký výběr pracích prostředků a komerční nátlak prodejců v televizních reklamách nám rozhodování při výběru přinejmenším ztěžuje. Ze širokého sortimentu volíme mezi pracími prášky, gely nebo gelovými kapslemi. Co je lepší?

Zůstává prášek na prádle?

Nejnovější testy prokázaly, že nerozpuštěné zbytky prášků se už na prádle tolik neusazují. Je to jistě pokrok, protože tyto zbytky dříve ničily nejen prádlo, ale i pračku.

A co fosfor?

Dobře dopadla také zkouška na obsah fosforu. Prokázala, že všechny výrobky splňují vyhlášku povolující půl procenta fosforu ve složení pracích prostředků. Tím chráníme nejen sebe, ale také naše životní prostředí.

Přesto stále většina pracích prášků svým složením životnímu prostředí spíše škodí.

Ekologické prostředky

Výjimku však tvoří čím dál více oblíbené ekologické prací prostředky, které jsou na českém trhu v poměrně širokém zastoupení, ne vždy je však zakoupíme v běžném obchodě.

Tyto prostředky se vyznačují především svou biologickou rozložitelností, v ideálním případě na vodu a oxid uhličitý. Základní složkou těchto prostředků jsou tenzidy, tedy povrchově aktivní látky, které usnadňují rozpouštění a odstranění nečistot.

Velmi dobře biologicky rozložitelná jsou klasická alkalická mýdla, jako pamatujeme již z dob našich babiček, například mýdlo s jelenem.

Prášek nebo gel?

Z mnoha studií o účinnosti pracích prostředků vyšlo zjištění, že prací prášky mívají vyšší prací sílu než tekuté gely. Je paradoxní, že většinou jsou také levnější. Za méně peněz více muziky?

Je tu riziko, byť dnes už téměř mizivé, že mohou zanechávat usazeniny na tkaninách a tím je poškozují. Jemný prach, který se dostává do vzduchu při manipulaci s pracím práškem, může slabší jedince dráždit.

Gely se dobře rozpouštějí ve vodě i při nízkých teplotách. To má za příznivý důsledek úsporu energie i vody. Nejsou prašné, ale většinou nemají takovou prací schopnost jako prášek.

Alergie na prací prášek

Vyrážku na těle po kontaktu s vypraným prádlem způsobují alergenní látky obsažené v pracím prášku. Někomu tato alergická reakce vyvolá vyrážku, tedy dermatitidu, může však způsobit také pálení jazyka, kašel, dušnost, kýchání, výtok z nosu či migrénu, slabším jedincům může přivodit dokonce průjmová onemocnění.

V případě výskytu alergických reakcí je doporučeno změnit prací prášek a volit značky obsahující minimum alergenních látek, jako bývají například prací prostředky pro děti.

Důležité je po kontaktu s práškem prádlo důkladně vymáchat v čisté vodě, nedoporučuje se používání aviváže, která prádlo sice změkčí a provoní, je ale opět výrazným alergenem.

Používání aviváže není doporučeno také pro praní dámského spodního prádla.


Jakou máte zkušenost s pracími prášky a avivážemi?

Autor: Jitka Suchánková

Říkají nám něco naše sny?
Hlavní příčiny obezity u dětí

Další články

Cvičení po porodu a v šestinedělí
Šestinedělí

Cvičení po porodu a v šestinedělí

27.08.2013

Je vaše tělo nepříjemně poznamenáno těhotenstvím? Chcete získat zpět svou postavu i sebevědomí, zbavit se přebytečných kil? Pokud u vás nedošlo k vážnějším porodním zraněním, císař ...