TÉMA Alergie

Pylová alergie - polinóza

Pylová alergie patří k onemocněním známým již po staletí – první popis alergie na květy růží pochází z Persie už z 9. století před naším letopočtem.

Pylová alergie je multisystémové onemocnění, jehož výskyt ve světě i v České republice od druhé poloviny 20. století stoupá. Jejím nejčastějším projevem je alergická rhinokonjunktivitida - alergická rýma a alergický zánět očních spojivek. Méně časté jsou astmatické potíže. Základní roli v diagnostice alergické rýmy hraje pečlivě odebraná anamnéza. Upřesnění a potvrzení diagnózy umožňují kožní testy, nebo vyšetření specifických protilátek.

Rizikové faktory pylové alergie

1) Genetická predispozice - děti rodičů s atopickým exémem jsou jednoznačně predisponovány ke vzniku atopického onemocnění. Ke vzniku manifestní alergie jeale vedle genetické predispozice nutná opakovaná expozice alergenům a expozice dalším faktorům, které usnadní imunologickou senzibilizaci.

2)Měsíc narození - některé studie prokázaly, že děti narozené v předjarních či jarních měsících mají zvýšené riziko vzniku alergického onemocnění.

3) Sociální postavení - dle studií je pozorován vyšší výskyt pylových alergií u rodin s průměrným nebo nadprůměrným příjmem.

4) Kojení - při studiu alergických onemocnění se v poslední době věnuje velká pozornost možnému ochrannému vlivu kojení, zláště na rozvoj atopického exému. Některé studie naopak prokazují vyšší výskyt polinózy u dětí kojených než u dětí krmených umělou výživou.

5) Znečištění prostředí - znečištění ovzduší oxidy dusíku, vyšší koncentrace ozonu a polyaromatické uhlovodíky z výfukových plynů ovlivňují imunitní systém alergika.

6) Intenzita expozice pylovým alergenům - při silné epozici dochází k senzibilizaci snadněji

Alergický pacient může vytvářet protilátky proti alergenům, které jsou vlastní pouze pylu určité rostliny, nebo jsou společné pro pyly příbuzných rostlinných druhů. Pacient tak může trpět přecitlivělostí omezenou na pyl jednoho konkrétního druhu rostliny, nebo kvůli imunologické zkřížené reaktivitě strukturálně blízkých alergenů může vykazovat přecitlivělost na pyl příbuzných rostlinných druhů.

Léčba polinózy

Nefarmakologické možnosti - komunální opatření, snížení kontaktu pacienta s alergeny, režim dne v pylové sezóně - během vrcholící pylové sezóny omezit vycházky z domu, zvláště za slunečných a větrných dnů. Maximum pylu bývá v ovzduší kolem poledne, nejvhodnější částí dne pro pohyb mimo domov je časné ráno. Rovněž při dešti a těsně po dešti je v ovzduší minimální koncentrace pylu. Během sezóny se osvědčuje využívat v domácnosti i na pracovišti čističe vzduchu. Při cestách autem nevětrat oknem, vybavení vozu je užitečné doplnit o vzduchový filtr.

Velmi důležitou součástí léčby jakéhokoliv chronického onemocnění, ke kterým polinóza patří, je edukace pacienta. Pacientovi je třeba vysvětlit příčiny onemocnění, plán léčby i možnosti prevence.

Farmakologická léčba - Specifická alergenová imunoterapie - jedná se o proces, při němž se do organismu vpravují stoupající dávky alergenu, na který je pacient přecitlivělý.  Cílem je snížit patologickou odpovídavost organismu na konkrétní alergen.

Celková léčba: antihistaminika, antileukotrieny, systémové kortikoidy

Lokální léčba: topická antihistaminika, topické kortikosteroidy

Pylová alergie - polinóza patří do témat
 • pylová alergie Hynek 18.07.2012 02:03:23

  Pylová alergie nás ohrožuje, kuřáky zejména. Pokud problém s pylovou alergii člověk pociťuje, měl by s tím něco dělat.
  http://www.jen-jedno-zdravi.cz/pylova-alergie

 • alergie na pyl jehněd Petr 23.03.2012 21:04:36

  Mám od malička alergii na jehnědy (roč.1970), ale když se mnou mamka v deseti letech šla na jaře na oční, že mám oči jak při mixamatoze, tak se oční zeptala, jestli jsem se nekoukal do svářečky?? Já sám jsem sice tušil, že mně na jaře něco vadí, ale nevěděl jsem co, že existují alergie mně za komančů žádnej doktor neřekl. Až asi ve dvaceti letech jsem náhodou na jaře při kácení lísek na jaře zjistil, že mám alergii na jehnědy!! Protože mně nikdy nikdo neléčil, mám alergii tak silnou, že mně žádný Zyrteky nepomohou. I kdybych si jich vzal 20 denně , tak nepoznám rozdíl, teče to ze mně jako vodopád. Oči - nos. Léčil jsem se i na alergologii kapáním alergenu denně pod jazyk. Vydržel jsem to 3 roky, ale jaro co jaro stejný, akorát mně celej rok navíc svědělo pod jazykem, tak jsem se na to vykašlal. Jediný co mně pomáhá je nešahat si vůbec do očí. Na noc používám chladící gelové brýle nachlazené v ledničce, ale musí být utažený, vy alegici víte jak má člověk ve spaní si oči mnout aby si ulevil, ale víte , že se uleví na pět minut a týden máte oči v ohni !! A hlavně se vyhýbat stromům s jehnědama, pokud to jde chodit ven s rouškou. A pozor na jízdu autem, pokud tam nemáte protipylový filtr tak si vždycky zavřete všechny klapky topení jinak vám to jde přímo do očí. No je toho hodně, ale musíme to rok co rok vydržet. Jsou ale horší věci na světě. Mějte se

 • civilizace a my haničkaT 16.07.2010 01:06:43

  Alergie jsou dnes civilizační chorobou. Já se sennou rýmou bojuji celý život. Pomáhá mi pitný režim, kalcium a preventan naposílení imunity, aby ty obranné reakce organismu nebyly tak alergicky přehnané ...

 • nic těžkého Novosádová Jitka 16.04.2009 14:38:37

  Jasně, jdete do lékárny a koupíte Zyrtec. Přečtete příbalák a postupujete podle návodu. Není v tom žádná věda.

  • Re: nic těžkého Gorakhal 09.06.2010 12:23:08

   Hah Zyrtec, třeba v červnu ani se zyrtecem, xyzalem apod. nemůžu pomalu ve slunném počasí vylézt ven. Zas takový všelék to není

 • otázky Tereza Statná 14.04.2009 14:43:06

  To mně zajímá. To je bez lékařského předpisu nebo jak? A jmenuje se to Zyrtec? A je to i na sennou rýmu?

 • k čemu strach Kazourek Jozin 13.04.2009 15:48:17

  Nikdy nepochopím proč se tak alergici bojí jara. Jsem alergik, ale jaro si užívám díky Zyrtecu.

 • trpíme Frajtová Věra 13.04.2009 14:04:12

  Jaro je možná pro někoho krásné roční období, ale pro naší rodinu je to utrpení.

 • kojení 2) b 28.02.2009 09:04:53

  Souhlasím s 1. příspěvkem. Syn byl plně kojen do 6. měsíce, poté mu byly přidávány potraviny podle nejnovějších doporučení, tj. nevyvolávající alergie… Jednoho dne v létě – byly mu 4 roky – najednou začal plakat, že nemůže dýchat (do té doby se neprojevily žádné příznaky), natekl… Byla mu diagnostikována pylová alergie (od 1. pylů po ty poslední, tj. od února do posledních kvetoucích rostlin). Tak mi někdo vysvětlete, jak někdo může napsat, že když bude dítě kojeno, nebude alergik…

 • kojení anonym 27.02.2009 12:56:44

  Kojení vliv na alergii nemá, nikdy jsem kojená nebyla a alergii taky nemám. Blábol.


Adresář

Diskuze na téma Alergie

 • Helenka 01.10.2017 21:10 Alergie

  Zkoušeli jste si kosmetiku a čistící prostředky namíchat sami doma?

 • Meganie45 01.10.2017 20:10 Alergie

  Dotaz na ženy alergické na různé složky v kosmetice, používáte herbalon.cz? Navrhla mi ho slečna v…

 • Carroti 30.09.2017 22:09 Alergie

  obvykle temi prirodnimi, co je pouzivam nemá s laergii problem, ted se snazim zamerit na prirodni…

 • Pavla 19.09.2017 19:09 Alergie

  Allergodil taky používám a mě ho teda doporučila doktorka. Jinak bych o něm ani nevěděla...

 • EddieE 14.09.2017 19:09 Alergie

  čím nahrazujete hygienické přípravky, když vám vyvolávají alergickou reakci? nebo je možné, že si…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku