TÉMA Alergie

Alergická reakce - co se při ní děje?

Ať už je ucpaný, svědí nebo z něho teče, váš nos ví co ho trápí. Víte co se ve skutečnosti stalo s vašimi dýchacími cestami? Porozumět alergické reakci není těžké, je to první krok jak se naučit zvládat stavy, které probíhají ve vašem nosu, očích, plicích, dutinách a na kůži.

Alergická reakce je důsledkem toho, že imunitní systém přehnaně reaguje na jinak neškodné látky. Za normálních okolností stojí imunitní systém jako dobře vycvičený voják na stráži a chrání tělo před vetřelci, kteří mohou ohrozit zdraví člověka (viry, bakterie,...). Když dělá svou práci dobře, vypořádává se s tělu nebezpečnými mikroorganismy nacházejících si cestu do našeho těla.

Nicméně, někdy má imunitní systém problém rozpoznat, kteří hoši jsou dobří (nebo alespoň neutrální), a kteří jsou ti špatní. Jak nervózní zelenáč vidí nebezpečí i tam kde není a jedná unáhleně. Takový imunitní systém pálí všemi zbraněmi na látky, které by ve skutečnosti tělu neublížili. Těmto látkám se říká alergeny a může jimi být třeba prach, pyl, zvířecí kůže, léky, plísně, peří, potraviny, roztoči, tabák a další.

Když se alergičtí lidé setkají poprvé s alergenem, jejich imunitní systém začne vytvářet protilátky, přesněji imunoglobuliny E (IgE), specifické pro daný alergen. Ty se naváží na povrch zvláštních typů buněk imunitního systému, zvaných žírné buňky. Žírné buňky se v největší koncentraci nacházejí v nose, průduškách, zažívacím traktu a na kůži. Jediná žírná buňka může zachytit až 500 000 IgE protilátek. Tato mohutná armáda pak v těle číhá na to, až se alergen znovu objeví.

Každá žírná buňka má širokou paletu zbraní. Těmi zbraněmi jsou mediátory, chemické látky jako jsou například histamin, prostaglandiny, leukotrieny a kininy. Když se znovu setkáme s alergenem, žírné buňky se na něj prostřednictvím IgE naváží a uvolní své chemické zbraně. Ty pak způsobují rýmu, kýchání, svědění, zarudlé oči a otoky.

Jedny z nejčastějších léků používané při alergiích jsou blokátory H1 receptorů pro histamin, jinak zvaná antihistaminika. Histamin je sice z žírné buňky vyplaven, ale nemůže působit na okolní tkáně, jelikož jeho navázání na ně je lékem zablokováno.

Asi nejúčinnější, ale zato s největším počtem nežádoucích účinků z léku na alergii jsou kortikoidy. Tyto uměle vyrobené hormony kůry nadledvin potlačují imunitní odpověď a tlumí zánět. Aby se zamezilo nežádoucímu ovlivnění organismu, jejich podání musí být co nejvíce cíleno na postiženou tkáň.

První kontakt těla s vetřelcem se odehrává v dýchacích cestách, očích, v žaludku a na kůži. Když tělo reaguje na alergen, tato místa se stanou bojištěm. Známky bitvy mohou být: rýma, kýchání, otoky, zarudlé oči, zahleněný nos, kopřivka, ekzém, svědění, dýchací potíže, kašel, průjem, nevolnost, bolesti hlavy, únava a jiné.

Je ironické, že imunitní systém jehož úkolem je starat se o naši obranu, nás i v těžších případech může ohrozit na životě. Spousty slabších a středně silný alergií se dnes dají poměrně slušně potlačit léky a člověka v celku ani příliš neomezují. Na druhou stranu jsou lidé, jejichž alergické projevy jsou tak silné, že je lékaři dokáží jen stěží zmírnit.

Trápí vás nějaké alergie? Čím se léčíte vy?

Alergická reakce - co se při ní děje? patří do témat
 • STOP ALERGII Bohda 29.05.2014 14:57:39

  Od své osmé třídy jsem silný alergik .
  Přesto se vždy těším na jaro a léto, abych si užila kvetoucí krásy má první cesta vedla vždy na alergologii kde jsem dostala léky na celou sezónu.
  DNES UŽ LĚKY NEBERU, NAŠLA JSEM POMOC v čistě přírodním bylinném výrobku FAKTOR BASE !

  UŽ ŽÁDNÁ RYMA, ÚNAVA A SLEPENÉ OČI,BOLEST HLAVY ČI DUŠNOST !!!

  Mám teď pomocníka z přírody SKUSTE TAKÉ FAKTOR BASE A ZBAVTE SE ALERGII !!!

  Rada Vám pomohu a poradím ZDARMA .
  Bohdana Vondrová 03-010853
  E-mail: bylinkysb@seznam.cz

 • Alergie anonymka 02.05.2010 11:42:45

  Já jsem byla teď na Beltinu a měla jsem alergii kdybych to nepodcenila a vzala jsem si léky od kamaráda který je taky alergik tak by jsem ho celý neproležela a neprokašlala. Únava je hnusná věc ale vůbec jsem si to neuvědomovala....hlavně musíte si uvědomit že to že jste alergik a nevezmete si léky když jdou na vás příznaky tak to vám může nepříjemnit tu danou dobu co máte být aktivní.

 • Alergie Rajce+Jogurt 16.09.2009 08:27:09

  Teď mě akorát čeká vyšetřen na alergologii, tak jsme zvědavá. Každopádně alergie je neuvěřitělně otravná.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Alergie

 • Jess 08.07.2017 22:07 Alergie

  Me pomáhají kapky allegodilhttps://www.drmax.cz/allergodil-nosni-sprej-sol-1x10ml Takzkuste ty,…

 • Relax 21.04.2017 21:04 Alergie

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

 • terapeut 13.04.2017 14:04 Alergie

  Dobrý den, žádná událost v našem životě není náhodná a všechny "nemoci" si do svého…

 • Emma 14.03.2017 09:03 Alergie

  Ahoj všem :) Už to začíná :/ Alergie a s ní rýma :( Co na to? Všechno, co jsem zatím měla bylo na…

 • Romana67 10.02.2017 15:02 Alergie

  Dobrý den, raději bych vámdoporučila čističkuvzduchu. Já si ji koupilavloni začátkem jara a od…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku