TÉMA Alergie

Světový týden alergie 2014

Světová alergologická organizace každý rok vyhlašuje jeden týden v roce Týdnem alergie. Je to proto, aby upozornila celou společnost na aktuální problematiku a také na problémy, které mohou alergie jednotlivcům, ale potažmo i celé společnosti, způsobovat.

Týden alergie - téma pro rok 2014

Pro rok 2014 byla hlavním tématem zvolena anafylaxe. Připomeneme si ji v týdnu od 7. do 13. dubna 2014. Anafylaxe je těžký a život ohrožující stav alergické reakce. Bývá též označován jako anafylaktický šok. V první řadě sem patří reakce po bodnutí hmyzem. Pro někoho banalita, leč mnohdy mohou nastat neúměrně velké příznaky - velký otok, kopřivka po celém těle, dušnost, křeče. V České republice bývá každoročně z tohoto důvodu hospitalizováno až 2000 lidí.

Anafylaxe

Je to stav, který je často nepředvídatelný a velice rychlý, a tím také velice nebezpečný. Může vzniknout i u jedince, který dosud žádné příznaky alergie nepociťoval, proto je tento stav ještě víc nebezpečnější a zákeřnější. Častější anafylaxe než při bodnutí hmyzem však bývá díky potravinové alergii.

Potravinová alergie

Potravinová alergie je imunologicky zprostředkovaná nežádoucí reakce organismu na potravinu. Vyskytuje se u 3 - 5 % dospělých a 6 - 8 % dětí.

Nejčastější příčiny potravinové anafylaxe

Potravinovou anafylaxi u dětí způsobuje nejčastěji mléko, mléčné výrobky, arašídy, ořechy, vejce, seznam, ryby, mořské plody. U dospělých mluvíme zejména o potravinách jako jsou arašídy, jiné ořechy, ryby, mořské plody, ovoce, zelenina, luštěniny a mák.

Vyhláška o označování potravin

Vyhláška č. 113/2005 Sb, ve znění novely č. 117/2011 Sb., o způsobu označování potravin a tabákových výrobků, zajišťuje povinnost zveřejnit přítomnosti rizikových alergenů v potravinářských výrobcích na jejich obalu. Jedná se o obiloviny obsahující lepek, korýše, měkkýše, ryby, vejce, arašídy, sóju, mléko, madle, ořechy, celer, hořčice, seznam, vlčí bob, oxid siřičitý a siřičitany. Na dodržování tohoto nařízení dohlíží v České republice Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Foto: Sxc.hu

Světový týden alergie 2014 patří do témat
 • Nové efektivnější vyšetření na alergii Milada Malá 12.04.2014 10:43:56

  Na klinice CMC prý mají novou metodu vyšetření na alergie:
  http://www.cmcpraha.cz/cs-CZ/novinky/imunnocap-isac

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Alergie

 • Jess 08.07.2017 22:07 Alergie

  Me pomáhají kapky allegodilhttps://www.drmax.cz/allergodil-nosni-sprej-sol-1x10ml Takzkuste ty,…

 • Relax 21.04.2017 21:04 Alergie

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

 • terapeut 13.04.2017 14:04 Alergie

  Dobrý den, žádná událost v našem životě není náhodná a všechny "nemoci" si do svého…

 • Emma 14.03.2017 09:03 Alergie

  Ahoj všem :) Už to začíná :/ Alergie a s ní rýma :( Co na to? Všechno, co jsem zatím měla bylo na…

 • Romana67 10.02.2017 15:02 Alergie

  Dobrý den, raději bych vámdoporučila čističkuvzduchu. Já si ji koupilavloni začátkem jara a od…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku