TÉMA Alergie

Světový týden alergie 2014

Světová alergologická organizace každý rok vyhlašuje jeden týden v roce Týdnem alergie. Je to proto, aby upozornila celou společnost na aktuální problematiku a také na problémy, které mohou alergie jednotlivcům, ale potažmo i celé společnosti, způsobovat.

Týden alergie - téma pro rok 2014

Pro rok 2014 byla hlavním tématem zvolena anafylaxe. Připomeneme si ji v týdnu od 7. do 13. dubna 2014. Anafylaxe je těžký a život ohrožující stav alergické reakce. Bývá též označován jako anafylaktický šok. V první řadě sem patří reakce po bodnutí hmyzem. Pro někoho banalita, leč mnohdy mohou nastat neúměrně velké příznaky - velký otok, kopřivka po celém těle, dušnost, křeče. V České republice bývá každoročně z tohoto důvodu hospitalizováno až 2000 lidí.

Anafylaxe

Je to stav, který je často nepředvídatelný a velice rychlý, a tím také velice nebezpečný. Může vzniknout i u jedince, který dosud žádné příznaky alergie nepociťoval, proto je tento stav ještě víc nebezpečnější a zákeřnější. Častější anafylaxe než při bodnutí hmyzem však bývá díky potravinové alergii.

Potravinová alergie

Potravinová alergie je imunologicky zprostředkovaná nežádoucí reakce organismu na potravinu. Vyskytuje se u 3 - 5 % dospělých a 6 - 8 % dětí.

Nejčastější příčiny potravinové anafylaxe

Potravinovou anafylaxi u dětí způsobuje nejčastěji mléko, mléčné výrobky, arašídy, ořechy, vejce, seznam, ryby, mořské plody. U dospělých mluvíme zejména o potravinách jako jsou arašídy, jiné ořechy, ryby, mořské plody, ovoce, zelenina, luštěniny a mák.

Vyhláška o označování potravin

Vyhláška č. 113/2005 Sb, ve znění novely č. 117/2011 Sb., o způsobu označování potravin a tabákových výrobků, zajišťuje povinnost zveřejnit přítomnosti rizikových alergenů v potravinářských výrobcích na jejich obalu. Jedná se o obiloviny obsahující lepek, korýše, měkkýše, ryby, vejce, arašídy, sóju, mléko, madle, ořechy, celer, hořčice, seznam, vlčí bob, oxid siřičitý a siřičitany. Na dodržování tohoto nařízení dohlíží v České republice Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Foto: Sxc.hu

Světový týden alergie 2014 patří do témat
 • Nové efektivnější vyšetření na alergii Milada Malá 12.04.2014 10:43:56

  Na klinice CMC prý mají novou metodu vyšetření na alergie:
  http://www.cmcpraha.cz/cs-CZ/novinky/imunnocap-isac


Adresář

Diskuze na téma Alergie

 • Helenka 01.10.2017 21:10 Alergie

  Zkoušeli jste si kosmetiku a čistící prostředky namíchat sami doma?

 • Meganie45 01.10.2017 20:10 Alergie

  Dotaz na ženy alergické na různé složky v kosmetice, používáte herbalon.cz? Navrhla mi ho slečna v…

 • Carroti 30.09.2017 22:09 Alergie

  obvykle temi prirodnimi, co je pouzivam nemá s laergii problem, ted se snazim zamerit na prirodni…

 • Pavla 19.09.2017 19:09 Alergie

  Allergodil taky používám a mě ho teda doporučila doktorka. Jinak bych o něm ani nevěděla...

 • EddieE 14.09.2017 19:09 Alergie

  čím nahrazujete hygienické přípravky, když vám vyvolávají alergickou reakci? nebo je možné, že si…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku