TÉMA Alergie

Jak probíhají testy na alergii?

Odborně je alergie nepřiměřenou reakcí imunitního systému na neškodné látky v okolním prostředí. Laicky znamená nemoc, která trápí přes 2 miliony lidí v naší republice a pod kterou si představíme kýchání, svědění, ucpání nosu, zarudnutí očí, ekzémy, kopřivky, kašel či dušnost. Pokud u sebe pozorujete nějaký z vyjmenovaných příznaků, navštivte lékaře specialistu - alergologa.

Anamnéza

Základem vyšetření alergie je podrobné odebrání anamnézy (rozhovor s pacientem, kdy se zjišťují veškeré informace, které mohou souviset s onemocněním). Při určování alergie bude lékaře zajímat přítomnost této choroby v rodině (pokud někdo z rodiny trpí alergiemi, je velká pravděpodobnost, že se vyskytne i u vás). Dále ho bude zajímat, jaké konkrétní příznaky máte a jaké další nemoci vás trápí, jestli se objevili nějaké reakce na léky, zda máte implantáty (stomatologické, ale i ortopedické) či zda se v dětství neprojevila nějaká alergická nemoc. Alergolog se určitě nezapomene zeptat na váš způsob života, práci, ale i volný čas, na vaše bydlení a okolí bydliště. Tímto pátráním se může odhalit alergen, který vás nejvíc trápí.

Kožní testy

Prick test (škrábací test)

Pomocí prick testů se nejčastěji potvrdí diagnóza alergie na vzdušné alergeny (např. pyl, prach). Alergii na potraviny se musí potvrdit doplňkovými vyšetření.
Na předloktí vám označí body (fixou či tužkou), kde byly aplikovány kapky alergenu (roztočů, kočky, různých pylů, švábů,..), a potom jemným hrotem o délce 1 mm se provede na kapce vpich. Vyšetření je téměř nebolestivé. U nejmenších dětí (testy se mohou provádět od narození) se provádějí na zádech. Reakce se odečítá za 15 minut a měří se velikost zarudnutí.  K objektivnějšímu vyhodnocení kožních testů, je třeba provést ještě dva další prick testy. První ověří, že kůže reaguje dobře - používá se látka, na kterou reagují všichni. Druhý zjišťuje, zda kůže nereaguje na roztok, ve kterém je alergen naředěn. Reakce po testech mizí během hodiny, žádné závažné vedlejší účinky nebyli popsány.

Intadermální podání alergenu

Jedná se o aplikace alergenu pod kůži jehlou. Od tohoto vyšetření se postupně však ustupuje, protože prick testy jsou méně bolestivé a mají stejnou výpovědní hodnotu.

Epikutánní testy (náplasťové testy)

Epikutánní testy se používají k diagnostice kontaktního alergického ekzému (alergická reakce kůže). Nejčastější příčinou vyvolávající kontaktní ekzém je chrom nebo nikl.
Na záda se nalepí náplasti, na kterých jsou umístěna malá množství různých alergenů. Podle vašich obtíží lékař rozhodne jaké spektrum a kolik alergenů vyšetří. Náplast zůstává na zádech po dobu 48 hodin, reakce se odečítá po jejím sejmutí a po následujících 24 a 48 hodinách. Jestliže jste na testovanou látku alergičtí, objeví se v místě nalepení náplasti červené svědivé ložisko.

Vyšetření krve

V krvi se prokazuje přítomnost specifických alergických protilátek IgE namířených proti různým alergenům. Je možno vyšetřit specifické protilátky zhruba proti stovkám různým alergenům. Využívá se hlavně při dourčení potravinových alergií.

Provokační testy

Při provokačních testech se vyvolávají příznaky alergie tím, že vás vystaví kontaktu s podezřelým alergenem. Pokud reakce vznikne, je to potvrzení toho, že testovaný alergen je příčinou pacientových obtíží.

Alergie je nemoc, která by se neměla podceňovat. Vždyť včasná léčba může zabránit rozvinutí zavažnějšího onemocnění jako je například astma, či trvalého poškození trávicího systému. Nebojte se při podezření na jakoukoliv formu alergie navštívit specialistu.

 

Máte zkušenosti s vyšetřením u alergologa? Podělte se o to s ostatními!

Jak probíhají testy na alergii? patří do témat
 • krevní testy Věra 22.07.2014 22:37:39

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli na alergickém vyšetření poznají z odběrů krve, jestli dotyčný kouří. Předem děkuji za odpověď :)

 • testy Marek 18.06.2012 09:26:07

  Dobrý den, prosím o info, kde se můžu nechat otestovat během léta. Lékař mi řekl, že během léta se to moc nedělá, a v poslední době se mi to značně zhoršilo. Zdraví Marek

 • Galina 08.01.2012 03:25:47

  Po aplikování alergenu a po vpichu, mně pani sestřička hned utřela zbytek latky. A tak jsem čekala 15 min.s uplně suchym předloktím. Body mi také nebyli označeny.Chtěla bych optat, jestli to je spravný postup? Děkuji.

 • vyšetření na alergologii Věra 13.10.2011 21:37:04

  Dobrý večer,chtěla bych se zeptat.Mám kříženou alergii.Jsem alergická na trávy a po požití meruňky oteču v obličji.Permanentně mě svědí celé tělo a někdy mívám fleky po těle,a menší otoky.Chtěla bych se zeptat,jaké jiné vyšetření by mně měli na alergologii udělat,aby se zjistila příčina svědění.Byla mi jen odebrána krev,kromě ALT 0,68 mi nic nezjistili.Jinak už rok dodržuji zdravou výživu,cvičím a nepiji alkohol.A ještě mi byli udělány testy na pyly,prach a roztoče.Jinak nic.Jaká jiná vyšetření by mi pomohla??Děkuji za odpověď.Věra

  • Re: vyšetření na alergologii Robin 05.12.2011 18:51:10

   Meruňka se hlavně kříží s břízou, takže si dávejte pozor hlavně v době kvetení břízy. Jinak bych v případě celoročních potíží svědění těla a výskytu fleků doporučoval zkontrolovat obsah vašich kosmetických přípravků, což bývá často opomíjeno. Případně zkusit obměnit Vámi používané přípravky. A nezapomínejte na parfém, obsahuje přírodní extrakty a stím spojené alergeny. Dále bych zkontroloval vitamínový preparát pokud jej používáte.

   • Re: Re: vyšetření na alergologii Robin 05.12.2011 18:57:05

    Ještě bych zkusil navrhnout Epikutánní test (náplasťový). A prověřit Vaší reakci na Vitamín C.

 • gfdf drrggdg 30.04.2010 13:58:38

  budou mi vysetrovat i sourek?

  • Re: gfdf Dr. Viagra 13.02.2011 22:00:30

   mozek by ti měli vyšetřit

 • testy jsou v pohode Manny 16.04.2010 08:57:43

  Mam docela strach z jehel, tak jsem se testu dost bal, ale bylo to v pohode. Nic prijemnyho, ale dalo se. Jen to pak brutalne svedilo a ja jsem si to nemoh poskrabat.


Adresář

Diskuze na téma Alergie

 • Helenka 01.10.2017 21:10 Alergie

  Zkoušeli jste si kosmetiku a čistící prostředky namíchat sami doma?

 • Meganie45 01.10.2017 20:10 Alergie

  Dotaz na ženy alergické na různé složky v kosmetice, používáte herbalon.cz? Navrhla mi ho slečna v…

 • Carroti 30.09.2017 22:09 Alergie

  obvykle temi prirodnimi, co je pouzivam nemá s laergii problem, ted se snazim zamerit na prirodni…

 • Pavla 19.09.2017 19:09 Alergie

  Allergodil taky používám a mě ho teda doporučila doktorka. Jinak bych o něm ani nevěděla...

 • EddieE 14.09.2017 19:09 Alergie

  čím nahrazujete hygienické přípravky, když vám vyvolávají alergickou reakci? nebo je možné, že si…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku