TÉMA Alergie

Vyrážky z travin - luční dermatitida

Stává se vám, že se během dne projdete po rozkvetlé louce nebo v místech s neposečenou trávou a večer máte nohy plné rudých svědivých skvrn nebo i puchýřů? Divíte se, kde jste k nim přišli a nevíte, co s tím? Jde nejspíš o alergickou reakci, která se může projevit zvlášť u lidí, kteří už mají zkušenosti s alergií na pyly, tedy sennou rýmou.

Co je luční dermatitida?

Jde o vyrážku způsobenou některými druhy trav a jiných rostlin, které ve spojení s UV zářením vyvolávají tyto druhy alergických reakcí. Dlouhé hojení a zejména dlouhodobě trvající barevné změny na kůži jsou u této vyrážky zcela typické.

Léčba a prevence

Účinnou prevencí jsou v tomto případě pouze dlouhé kalhoty. Nejlepší variantou je úplně se při této alergii vyhýbat travnatým plochám s evidentně neudržovanou a přerostlou trávou, nebo se do těchto míst vypravovat chráněni vysokými holinkami a dlouhými nohavicemi.

Rychlejšímu hojení pomáhá včasná léčba místními kortikoidními přípravky (roztoky, mléka, krémy), které může předepsat na základě vyšetření kožní lékař. Bez lékařského předpisu tyto přípravky dostupné nejsou.

Jaká je podobnost s kopřivkou?

Kopřivka je kožní onemocnění projevující se výsevem svědivých pupenů. Kopřivkové projevy zpravidla vznikají po kontaktu s fyzikálním činitelem či alergenem. Mizí do 24 hodin, kdy se hojí úplným obnovením kožního povrchu bez vzniku jizev. Kopřivka nejčastěji postihuje dospívající a mladé dospělé. Příčina kopřivky může být neznámá (idiopatická), imunologická či neimunologická. Nejčastější alergeny jsou potraviny, léky, latex či kovy. Na zhoršení kopřivkových projevů se může značnou mírou podílet i psychický stres.

Zdroj: www.spektrumzdravi.cz, www.proalergiky.cz (D. Kaňovská)

Foto: Pixabay.com

Vyrážky z travin - luční dermatitida patří do témat
 • John Smithb880 10.04.2017 21:49:18

  I'm glad that it turned out so effectively and I hope it will continue in the future because it is so worthwhile and meaningful to the community. cefecegeekegdkka

 • John Smithb874 09.04.2017 12:07:36

  Hi there! I could have sworn I've been to this blog before but after checking through some of the post I realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely happy I found it and I'll be bookmarking and checking back frequently! efgffbcbcfccabff


Adresář

Diskuze na téma Alergie

 • Helenka 01.10.2017 21:10 Alergie

  Zkoušeli jste si kosmetiku a čistící prostředky namíchat sami doma?

 • Meganie45 01.10.2017 20:10 Alergie

  Dotaz na ženy alergické na různé složky v kosmetice, používáte herbalon.cz? Navrhla mi ho slečna v…

 • Carroti 30.09.2017 22:09 Alergie

  obvykle temi prirodnimi, co je pouzivam nemá s laergii problem, ted se snazim zamerit na prirodni…

 • Pavla 19.09.2017 19:09 Alergie

  Allergodil taky používám a mě ho teda doporučila doktorka. Jinak bych o něm ani nevěděla...

 • EddieE 14.09.2017 19:09 Alergie

  čím nahrazujete hygienické přípravky, když vám vyvolávají alergickou reakci? nebo je možné, že si…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku