TÉMA Alergie

Senná rýma - příznaky, léčba a prevence

Senná rýma je pylová alergie. Jde o stav, kdy imunitní systém přehnaně reaguje na některé neškodné podněty, např. pylová zrna, prach, roztoče, zvířecí srst či některé potraviny.

Senná rýma je proto v tomto ohledu nesprávné označení. Nejen že nejde o alergii přímo na seno, nýbrž především na rostlinné pyly, k této alergii se však přidružuje přecitlivělost na mnoho zcela jiných látek. Proto se tato alergie může projevit i v zimě, kdy styk s pyly rostlin nehrozí. Sezonní pylová alergie je nejrozšířenějším typem alergie vůbec. Jen u nás jí trpí asi pětina populace.

Příznaky a projevy senné rýmy

Sezónní pylová alergie se projevuje řadou příznaků. Od mírnějších příznaků podobných rýmě se můžeme setkat i s těžkými, život ohrožujícími stavy, jako jsou astma nebo anafylaktický šok. Obvyklé příznaky připomínají zánět horních cest dýchacích. Odtud také pochází název "senná rýma". Pokud dráždivý histamin podráždí nosní sliznici, téměř okamžitě dochází ke kýchání, nebo až k záchvatům nepřetržitého kýchání.

Příklady léčby senné rýmy

V lékárně můžeme koupit hned několik různých volně prodejných léků, další možností jsou však léky na "dekongesci", tj. odstranění zduření sliznic a tím uvolnění ucpaného nosu. Prodávají se nejčastěji ve formě sprejů a nosních kapek. Tyto léky jsou známé také jako úlevové, protože zmírňují následky alergické reakce, ale neřeší jejich přímou příčinu. Účinkují relativně krátkou dobu, což je jejich hlavní nevýhoda.

Existuje prevence senné rýmy?

Základ prevence pylové alergie je samozřejmě v důsledné snaze vyhnout se kontaktu s alergeny. Doporučuje se omezit nebo úplně vynechat pobyt v přírodě v rizikovém období, zejména z jara a na začátku léta. Nejvyšší koncentrace pylových zrn je ve vzduchu právě v podvečer, proto se nedoporučuje vycházet ven v tuto dobu. V noci je dobré mít zavřená okna, aby pyl nevnikal do místnosti a nevyprovokoval nepříjemné projevy alergie.

Zdroj: nemoci.vitalion.cz

Foto: Pixabay.com

Senná rýma - příznaky, léčba a prevence patří do témat
 • Sára 08.08.2017 16:08:33

  Tyhle kapky taky používám. Podle mě jsou to nejlepší na alergickou rýmu, co na trhu je... Určitě dporučuji všem alergikům...

  • Re: Renata 23.08.2017 09:41:18

   Dámy, mohu mít prosím dotaz, jak dlouho ty kapky vydrží? A kolik stojí? Děkuji.

 • Linda Krátká 16.07.2017 12:04:43

  Já na sennou rýmu trpím,co si pamatuju. Vyzzkoušelajsem dost věcí, ale nejvícespokojená jsem s kapkamaallergodil :)https://www.drmax.cz/allergodil-nosni-sprej-sol-1x10ml


Adresář

Diskuze na téma Alergie

 • Helenka 01.10.2017 21:10 Alergie

  Zkoušeli jste si kosmetiku a čistící prostředky namíchat sami doma?

 • Meganie45 01.10.2017 20:10 Alergie

  Dotaz na ženy alergické na různé složky v kosmetice, používáte herbalon.cz? Navrhla mi ho slečna v…

 • Carroti 30.09.2017 22:09 Alergie

  obvykle temi prirodnimi, co je pouzivam nemá s laergii problem, ted se snazim zamerit na prirodni…

 • Pavla 19.09.2017 19:09 Alergie

  Allergodil taky používám a mě ho teda doporučila doktorka. Jinak bych o něm ani nevěděla...

 • EddieE 14.09.2017 19:09 Alergie

  čím nahrazujete hygienické přípravky, když vám vyvolávají alergickou reakci? nebo je možné, že si…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku